• Ted Lasso: Season 2
  • Dune: Part One
  • Dune - Sketchbook
  • 11.22.63
  • Night Of, The

Cars 3 – score

data publikacji: 14/09/2020

Auta 3

Cars 3 – score

"...klasyczny Randy Newman..."

Kompozytor: Randy Newman

Rok produkcji: 2017

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 50:11 min.

 

Pamiętacie jeszcze Zygzaka McQueena? „Auta” może nie należą do najpopularniejszych serii Pixara, ale ich ostatnia część zrobiła na mnie największe wrażenie. W niej to nasz niedościgniony mistrz kierownicy mierzy się z przemijaniem oraz musi zadać sobie pytanie: ścigać się dalej czy przejść na emeryturę? To jeden z bardziej refleksyjnych filmów Pixara, mocno czerpiący z konwencji kina sportowego, choć nie pozbawiony odrobiny humoru. Po dziwnej, quasi-szpiegowskiej „dwójce” niejako wracamy do korzeni i to było dobre posunięcie.

 

Innym, równie udanym ruchem, był powrót do serii Randy’ego Newmana. Maestro pracował przy pierwszej części „Aut”, a także przy cyklu „Toy Story”. Nie była to zaskakująca decyzja, bo Newman ma spore doświadczenie przy pisaniu muzyki do filmów animowanych. Najczęściej te prace były okraszane piosenkami pisanymi i śpiewanymi przez kompozytora albo wykorzystanymi w filmie. Tutaj soundtrack został wydany osobno, a ja opisuję tylko score, który brzmi bardzo znajomo.

 

Trzecia część „Aut” mocno czerpie z tzw. Americany i jest rozpisana na dużą orkiestrę (111 osób), wspieraną przez aranżacyjne pomysły Dona Davisa. Brzmi to prosto, a kompozytor bardziej opisuje konkretne sceny i wydarzenia niż pisze tematy pod poszczególne postacie. Jako takiej bazy tematycznej tu nie ma. Ale i typowego dla tego twórcy mickey-mousingu też nie za wiele. Za to dużo muzyki akcji – w końcu to film o wyścigach.

 

I ten ostatni element jest zdominowany przez niemal agresywne wejścia dęciaków, kotłów i perkusji, co czuć od mrocznego „Storm’s Winning Streak”, myśl którego kontynuuje bardziej nerwowe „When All Your Friends Are Gone...” z gwałtownie urwanym finałem. To jednak jest tylko rozgrzewka, co podkreśla niby walczyk „McQueen’s Wild Ride” z rozpędzającą się drugą połową oraz niemal marszowe „Fireball Beach” z krótkimi momentami ciszy.

 

Maestro nie boi się też sięgać po bardziej wyciszające momenty, ocierające się o nostalgię czy sentymentalizm. Wtedy dominują skrzypce z dęciakami (smutne „Doc’s Painful Demise”, lekko melancholijne „Biggest Brand in History” czy ciepłe „Letters About You”), przewijają się czasem flety („Mater of the Horn”) albo akustyczna gitara (początek „A Career on the Wall...”). Newman potrafi również wkroczyć w mniej oczywiste rewiry, jak w bluesowym „If This Track Could Talk” czy dodając hawajską gitarę w „Fireball Beach”.

 

Najlepsze oraz najintensywniejsze dostajemy jednak na sam koniec, czyli podczas finału i decydującego wyścigu. Początkiem tej jazdy jest „Smokey Starts Training...”, w którym buzujący action score z mocnym arsenałem instrumentów (dęciaki, werble, szybkie smyczki) zahacza czasem o styl Americany. Równie dynamiczne jest krótkie „Starting Dead List” z wyczekującymi na eksplozję strzałami dęciaków oraz rozpędzonym solo skrzypiec, jakby żywcem wziętym od Billa Contiego; a także bardzo intensywne „Flashback & Pit Stop” w duecie z „Through the Pack”. Niejakim zwieńczeniem całego dzieła są fanfary o nazwie „Victory Line”.

 

 

 

W zasadzie nowe „Auta” to niemal klasyczny Randy Newman. Bywa delikatny i sentymentalny, nie boi się korzystać z mickey-mousingu, ale odpowiednio dawkuje jego ilość. Kiedy trzeba podkręcić akcję, wrzuca gaz do dechy. Muzyka ta może wydawać się brzmieniowo bardzo niedzisiejsza, zaś brak jakiegoś mocnego tematu jest odczuwalny, ale trudno odmówić jej uroku. Za wszystkie emocjonalne fragmenty daję naciąganą czwórkę, bo Randy – jak Zygzak – może i jest stary, ale nadal jary.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Storm’s Winning Streak

02.

When All Your Friends Are Gone / Crash

03.

Doc’s Painful Demise

04.

Mater of the Horn

05.

Sistine Chapel on Wheels

06.

Temple of Rust-eze

07.

A Career on a Wall / Electronic Suit

08.

Drip Pan

09.

McQueen’s Wild Ride

10.

Biggest Brand in Racing

11.

Fireball Beach

12.

Pull Over, Now! / Cruz’s Racing Dreams

13.

1.2%

14.

If This Track Could Talk

15.

Letters About You

16.

Smokey Starts Training / A Blaze of Glory

17.

Starting Dead Last

18.

Flashback & Pit Stop

19.

Through the Pack

20.

Victory Lane

21.

The Fabulous Lightning McQueen

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz