• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

I Kill Giants

data publikacji: 07/07/2020

Zabijam gigantów

I Kill Giants

"...wydaje się skromnym i niezbyt monumentalnym dziełem..."

Kompozytor: Laurent Perez del Mar

Rok produkcji: 2018

Wytwórnia: Varese Sarabande

Czas trwania: 53:12 min.

 

I found giants. I hunt giants. I kill giants.

 

Takie słowa wypowiada Barbara – główna bohaterka filmu „Zabijam gigantów”. Sam tytuł zapowiada coś imponującego. Fani kina fantasy nic tu nie znajdą dla siebie, a całość klimatem przypomina bardziej kameralną wersję „Siedem minut po północy”. Czyli za dziewczynką stoi pewna tajemnica, odkrywana stopniowo przez twórców. Sam film jest bardzo solidnym dramatem psychologicznym z udziałem fajnych, nieznanych aktorów dziecięcych. Szkoda, że przeszedł praktycznie bez echa.

 

W tym samym kierunku postanowiła pójść muzyka, za którą odpowiada francuski twórca Laurent Perez del Mar. Rozgłos temu kompozytorowi przyniosła praca nad animowanym „Czerwonym żółwiem”, ale nadal tworzy on głównie w swoim kraju. Bez jakiegoś większego szumu ani rozpoznawalności poza Francją.

 

Od razu uprzedzę wszelkie pytania: nie jest to muzyka zrobiona z rozmachem oraz potężnym, pełnoorkiestrowym brzmieniem. Bo to jest bardzo kameralny film i nie potrzebuje takiego przepychu jak „Władca Pierścieni” czy inne „Opowieści z Narnii”. Wszystko skupia się na postaci naszej protagonistki, czyli Barbary. I to ona ma swój temat, stanowiący fundament całego score’u. „Barbara” zaczyna się od melancholijnego fortepianu oraz pewnych elektronicznych ubarwiaczy, do których dochodzą cymbałki ze smyczkami. Pokazują one delikatną, wręcz zagubioną naturę dziewczynki. Jednak w połowie utworu wyczuwa się zmianę klimatu z powodu ostinato smyczków, wprowadzająychc odrobinę mroku, aby następnie dodać mu odrobinę magii w klimacie Tima Burtona.

 

Prawie cały soundtrack to wariacje tego tematu – bardziej pogodnej („Gift of Gold”) czy niemal poruszające, ale jednak zdominowane przez melancholię („I Kill Giants”, „Mom”, „Karen”). Z tego grona najbardziej trafiło do mnie „Under the Water” z poruszającą żeńską wokalizą oraz „Everything Is Gonna Be Alright”, gdzie muzyka nabiera bardzo pozytywnej energii.

 

Ale najbardziej zaskakujące są tutaj fragmenty akcji związane z walką przeciw gigantom. Są one połączeniem orkiestry z elektroniczną perkusją, która tutaj wypada dość dziwnie. Zapowiedź tego stylu pojawia się w lekko horrorowym „Giants” z ostinatowymi smyczkami w tle, lecz najmocniej przebija się on w „Fight the Forest Giant”. Gwałtownie pędzące smyczki wchodzą w drogę równie ekspresyjnym dęciakom, a kiedy w połowie utworu pojawiają się chór, werble i kotły, poczucie zagrożenia staje się bardziej namacalne. A na koniec wyciszenie za pomocą fortepianu. Innymi takimi fragmentami są: „Another Giant is Coming”, który zaczyna się podniośle, by pod koniec podkręcić tempo szybką grą skrzypiec, tykające i niemal spokojne „I Have to Go” z nerwowym finałem oraz krótkie „The Forest Giants”.

 

By jednak nie było zbyt słodko, wiele momentów nie wyróżnia się poza ekranem. O dziwo nie są to sceny akcji, lecz bardziej – w założeniu – momenty dramatyczne albo pozwalające na wyciszenie. To są krótkie fragmenty, nie rzutujące zbyt mocno na ogólne wrażenia. Dodatkowo otrzymujemy jeszcze dwie bardzo sympatyczne piosenki: wieńczące całość pop-rockowe „Something to Strong” Rasmusa Waltera oraz absolutnie piękne „Under the Stars” zespołu London Grammar.

 

Wbrew swojemu tytułowi „I Kill Giants” wydaje się skromnym i niezbyt monumentalnym dziełem. Niemniej del Mar tworzy bardzo poruszający, wręcz liryczny score, oddający charakter swojej bohaterki – niepozornej i delikatnej, lecz walecznej i silnej. Nie dajcie się zatem zwieść pozorom, tylko posłuchajcie tej nie rzucającej się w uszy muzyki. Ode mnie naciągana czwórka.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Barbara

02.

Gift of Gold

03.

I Kill Giants

04.

Under the Stars – London Grammar

05.

Giants

06.

The Forest

07.

Karen

08.

Under the Water

09.

Fight the Forest Giant

10.

Everything is Gonna Be Alright

11.

Another Giant is Coming

12.

Searching for Her

13.

I Have to Go

14.

Thousand Times

15.

The Forest Giants

16.

Mum

17.

Something So Strong – Rasmus Walter

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz