• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Loving

data publikacji: 14/01/2019

Loving

"...angażujący emocjonalnie..."

Kompozytor: David Wingo

Rok produkcji: 2016

Wytwórnia: Back Lot Music

Czas trwania: 40:17 min.

 

Małżeństwo to zgodnie z obecnie panującym prawem zatwierdzony prawnie i/lub społecznie związek mężczyzny i kobiety regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami wyznaczającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich ewentualnego potomstwa. Ale w USA do lat połowy lat 60. należałoby do tego dopisać tej samej rasy, bo małżeństwa mieszane nie były tolerowane przez ówczesną społeczność. Historię jednego z tych małżeństw (Richarda oraz Mildred Loving) postanowił opowiedzieć w swoim ostatnim filmie Jeff Nichols. „Loving” pozostaje solidnym dramatem z miłością i rasizmem w tle, porządnie wykonanym oraz dobrze zagranym. Problem w tym, że poza tą solidnością się nie wybija.

 

Za to troszkę (nawet więcej niż troszkę) zaskakuje muzyka, za którą odpowiada nadworny kompozytor reżysera – David Wingo. Znany z dość oszczędnego produkowania dźwięków za pomocą elektroniki, tutaj częściej korzysta z żywego instrumentarium, co jest ogromną niespodzianką. Jak w otwierającym całość podniosłym „Proposal”, zdominowanym przez poruszające smyczki. W podobnym, choć bardziej melancholijnym tonie, wybrzmiewa „Sheriff” oraz „Time Passing” z tykającą perkusją oraz nieoczywistymi brzmieniami fortepianu. Uroczysta atmosfera, dodająca bardziej poważnego, wręcz historycznego znaczenia wydarzeniom, pojawia się jeszcze w krótkim „Phone Call”, „Farmhouse” czy finałowym „Home”.

 

Nie oznacza to jednak, że maestro zrezygnował ze swojego stylu. Pulsująca, atmosferyczna i polana sosem ambientowym oprawa pełni tutaj rolę underscore’u – jak w niepokojących, niemal świdrujących uszy „Arrest” i „Call the Lawyer”. Zdarza mu się także te fragmenty ubarwić, czy to rytmiczną perkusją („Leaving Home”), tamburynem („D.C.”, podparte jeszcze akustyczną gitarą) czy gitarą elektryczną (mieszające obydwa światy „Hand Off” lub nerwowe „Brick” á la „Midnight Special”). Napięcie jest też podkreślone intensywniejszą grą instrumentów (końcówka „Baseball Game”) lub znanymi z poprzednich dzieł "tykaniami" („Leaving D.C.”), przypominając rasowy thriller/horror. Czyli bardziej klasycznie w brzmieniu, choć bardzo intrygująco.

 

„Loving” to zdecydowanie jedna z przystępniejszych prac Davida Wingo, chociaż niepozbawiona mroczniejszych fragmentów underscore’u. Ale nawet one zostały zrobione w zjadliwy sposób, efektywnie budując poczucie zagrożenia czy lęku. Niby niepozorny, bardzo liryczny, wręcz delikatny to materiał (tak jak również wieńcząca całość piosenka w wykonaniu Bena Nicholsa), ale bardzo angażujący emocjonalnie i pełen klimatu. I za to dostaje troszkę naciąganą czwórkę.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Proposal

02.

Arrest

03.

Sheriff

04.

Time Passing

05.

Leaving Jail

06.

Leaving Home

07.

D.C.

08.

Hand Off

09.

Call the Lawyer

10.

The Letter

11.

Phone Call

12.

Bernard Cohen

13.

Baseball Game

14.

Leaving D.C.

15.

Farmhouse

16.

Bernie and Phil

17.

Brick

18.

The Decision

19.

Home

20.

Loving – Ben Nichols

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz