• Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The
  • Turning Red

Die Hard – 30th Anniversary Remastered Edition

data publikacji: 24/12/2018

Szklana pułapka – zremasterowana edycja na 30-lecie

Die Hard – 30th Anniversary Remastered Edition

"...najlepsze ze wszystkich dotychczasowych wydań..."

Kompozytor: Michael Kamen

Rok produkcji: 2018

Wytwórnia: La-La Land Records

Czas trwania: CD 1 - 70:05, CD 2 - 72:35, CD 3 - 39:56 min.

 

Wydawać by się mogło, iż o obchodzącej właśnie swoje trzydziestolecie klasyce kina akcji, jaką jest z całą pewnością „Szklana pułapka”, napisano od momentu jej premiery właściwie już wszystko (i jeszcze więcej) – także pod względem jej muzycznej oprawy autorstwa nieodżałowanego Michaela Kamena. A jednak pewne krowy doić można w nieskończoność. Dlatego też wytwórnia, której nazwa od jakiegoś czasu może kojarzyć się ze słynnym musicalem, postanowiła uraczyć nas na gwiazdkę Anno Domini 2018 kolejną edycją ścieżki dźwiękowej z tego filmu – drugą w swojej historii, po wydaniu sprzed siedmiu lat.

 

Także i ta wersja jest limitowana – do pięciu tysięcy sztuk – a przy okazji zremasterowana. Jej źródłem niedawno odkryte taśmy kompozytora, wśród których znalazło się nieco nowego materiału, w tym tego ostatecznie w filmie nie użytego, co poniekąd usprawiedliwia (także z perspektywy potencjalnego klienta) ponowną inwestycję w ten, zdawałoby się, wyeksploatowany do cna tytuł. Poprawiony dźwięk raz jeszcze uzupełniono o ekskluzywną szatę graficzną (ręki Jima Titusa) oraz opatrzono komentarzem historyka Erica Lichtenfelda i dokładną analizą utworów w wykonaniu Jeffa Bonda. W bogatej książeczce znajdziemy też między innymi pełny skład orkiestry oraz takie niespodzianki, jak oryginalne tytuły nadane ścieżkom przez maestro.

 

Natomiast sam materiał rozbito na aż trzy krążki o łącznym czasie trwania przekraczającym trzy godziny (!). Na pierwsze dwie płyty składa się pełny score w formie pierwotnie napisanej i nagranej w niespełna miesiąc przez Kamena, a także kilka wersji alternatywnych poszczególnych ścieżek i nieco muzyki źródłowej (w tym, w końcu, kawałek Jamesa Hornera z filmu „Aliens” i oczywiście obowiązkowy szlagier świąteczny „Let It Snow”). Ostatni, zaledwie niespełna 40-minutowy album wypełniają z kolei bonusy w postaci różnorakich miksów i aranżacji. Ogrom wydania może więc przyprawić o prawdziwy ból głowy. A co z tego mają uszy i serce?

 

Cóż, relatywnie niewiele. Pomijam już fakt, że soundtrack naprawdę pięknie odświeżono i jakość dźwięku jest bodaj najlepsza ze wszystkich dotychczasowych wydań, co tu i ówdzie pozwala na nowo wychwycić niektóre niuanse aranżacyjne i tego typu detale, które przypuszczalnie w pełni doceni jedynie najbardziej zagorzały fan(atyk) tej pracy (na przykład liczne odniesienia do wykorzystanych na tej – i nie tylko – ścieżce dźwiękowej piosenek czy zalążki tematów rozwiniętych na dobre dopiero w kolejnych częściach serii).

 

Nowych, względnie wartościowych nut jest tu bowiem jak na lekarstwo i zawierają się w kilku niezbyt długich ścieżkach („Approaching the Vault”, w którym to usłyszymy znajomy fragment użytej przez Kamena melodii ze słynnej „9. symfonii” Beethovena, „Yippee Ki-Yay” w wersji rozszerzonej, „Aftermath - Powell's Comeback”...), których równie dobrze mogło by nie być i raczej nikt by nie zauważył/nie przejął się tym faktem. W końcu nie zawierają w sobie właściwie nic, czego nie możemy usłyszeć w pozostałych utworach.

 

Także wszelakie wersje alternatywne to jedynie okolicznościowa, niezbyt zajmująca – tak przez naturę samej muzyki, jak i niewielkie różnice w brzmieniu bądź wykonaniu danego tematu – ciekawostka dla naprawdę cierpliwych. Można je w miarę bezboleśnie przesłuchać. Ale czy warto się na ich temat jakoś szczegółowo rozpisywać, zanudzając przygodnych czytelników punktowaniem zmiany półtonów, tempa lub instrumentarium albo wymienianiem każdej różnicy w materiale względem poprzednich albumów oraz ostatecznie użytego miksu soundtracku w filmie? Raczej nie (od tego zresztą jest książeczka, pełna naprawdę ciekawych informacji i spostrzeżeń). Co więc nam zostaje wartego większej uwagi?

 

Tak po prawdzie za najfajniejszy świąteczny bonus uznać można wieńczący całość, zabawny kawałek hip-hopowy „Hip Hop Christmas”. Jest to wszak jedna z nielicznych, a być może nawet jedyna okazja, aby usłyszeć zdolności wokalne Kamena, który w całkiem udany sposób... rapuje. Tego dosłownie nie można przegapić! Acz raczej nie jest to też powód, aby lekką ręką wydać kilkadziesiąt dolarów (czyli kilkaset złotych polskich) na zakup tejże edycji – zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy poprzednie wydanie „Die Hard” od La-La Land.

 

Bo jeśli nie, to wtedy „30th Anniversary Remastered Edition” staje się jedynym słusznym wyborem, nad którego zakupem warto się poważnie zastanowić (acz niezbyt długo). W końcu bardziej kompletnego wydawnictwa dotyczącego danego tytułu już raczej trudno się spodziewać. Zatem bez oporów można napisać, iż jest to pozycja totalnie kompletna, nawet jeśli nie jakoś wyjątkowo paląca do natychmiastowego posiadania. Na święta będzie to więc idealny prezent, choć może warto poczekać z jej zakupem na jakąś promocję. O ile, rzecz jasna, nadgorliwi kolekcjonerzy nie sprawią wcześniej, że zniknie z magazynów... Ho-ho-ho!

 

 

P.S. Moja ocena dotyczy w tym wypadku samego wydania, nie zawartej na nim muzyki, którą już niejednokrotnie szerzej opisywałem przy okazji wcześniejszych edycji.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Main Title

02.

Seeing Holly

03.

Terrorist Entrance

04.

The Phone Goes Dead / Party Crashers

05.

John’s Escape / You Want Money

06.

The Nakatomi Plaza (Takagi’s Death)

07.

Wiring The Roof

08.

Approaching The Vault

09.

Fire Alarm

10.

Tony Approaches

11.

Tony and John Fight

12.

Santa

13.

He Won’t Be Joining Us

14.

And If He Alters It

15.

Going After John

16.

Have A Few Laughs / Al Powell Approaches

17.

Under The Table

18.

Welcome To The Party

19.

Yippee Ki-Yay

20.

Holly Meets Hans

21.

Assault On The Tower

22.

John Is Found Out

23.

Attention Police

24.

Bill Clay

25.

Shoot The Glass

26.

I Had An Accident (extended version)

CD 2

01.

The Vault (film edit)

02.

Message For Holly (film edit)

03.

Gun In Cheek (extended version)

04.

The Battle / Freeing The Hostages

05.

The Fire Hose

06.

Helicopter Explosion and Showdown

07.

Happy Trails, Hans

08.

Aftermath - Powell’s Comeback

09.

Let It Snow – Vaughn Monroe

10.

Beethoven’s 9th (end credit excerpt)

11.

Main Title (alternate)

12.

The Nakatomi Plaza (Takagi’s Death) [alternate]

13.

Approaching The Vault (alternates)

14.

Tony Approaches (alternate)

15.

Yippee Ki-Yay (extended version)

16.

Assault On The Tower (alternate excerpts)

17.

Attention Police (pick up opening)

18.

The Vault (alternate)

19.

The Vault (alternate performance)

20.

Message For Holly (original version)

21.

Message For Holly (revised version)

22.

Happy Trails (tracked film edit)

23.

We’ve Got Each Other (from Man on Fire) – John Scott

24.

Resolution and Hyperspace (excerpt from Aliens) – James Horner

25.

Wild Percussion

26.

Roy Rogers Meets Beethoven’s 9th (source)

27.

Winter Wonderland (source) – Felix Bernard & Dick Smith

28.

Let It Snow (source)

29.

Christmas In Hollis – RUN-DMC

CD 3

01.

Main Title (film edit)

02.

Seeing Holly (film mix)

03.

The Phone Goes Dead / Party Crashers (extended opening)

04.

The Nakatomi Plaza (Takagi’s Death) [orchestra only]

05.

Wiring The Roof (film Mix Excerpt)

06.

Tony Approaches (film mix)

07.

Going After John (film mix)

08.

Al Powell Approaches (film mix)

09.

Al Powell Approaches (alternate)

10.

Under The Table (His Bag Is Missing) [film edit]

11.

John Is Found Out (Film Mix)

12.

Bill Clay Pt. 1 (film mix)

13.

Bill Clay Pt. 2 (extended)

14.

Shooting The Glass

15.

Message For Holly (original version - orchestra only)

16.

The Battle (alternate excerpt)

17.

Wild Take

18.

Roy Rogers Meets Beethoven’s Ninth (alternate)

19.

Hip Hop Christmas (source) – vocal by Michael Kamen

Komentarze

Średnia ocena czytelników: 4  

Sorcerer 11-01-2019, 20:22

A gdzie to kupić?


Mefisto 12-01-2019, 13:33

Na stronie wydawcy (https://lalaland records.com/die-ha rd-30th-anniversar y-remastered-limited-edition-3-cd-set/) bądź z drugiej ręki na jakiejś aukcji internetowej.


Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz