• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Founder, The

data publikacji: 24/02/2018

McImperium

Founder, The

"...trzyma fason i jest po prostu przyjemna..."

Kompozytor: Carter Burwell, różni wykonawcy

Rok produkcji: 2017

Wytwórnia: Varese Sarabande

Czas trwania: 64:20 min.

 

Ileż to było filmów o spełnieniu amerykańskiego snu? Zarówno za pomocą uczciwej, rzetelnej pracy, jak i krótszej, efektywniejszej drogi na skróty. Zderzenie obydwu tych ścieżek prezentuje „McImperium”, czyli historia stworzenia wielkiej franczyzy McDonald’s. Sama fabuła jest solidnie i klasycznie skrojona, jak na biografię przystało, ale wybija się znakomita kreacja Michaela Keatona w roli Raya Kroca – człowieka, który zbudował markę McDonald’s, chociaż nie zawsze w uczciwy sposób.

 

Jak w tym wszystkim odnalazła się muzyka? Reżyser John Lee Hancock sięgnął po swojego sprawdzonego człowieka, z którym pracował od początku kariery (za wyjątkiem „Ratując pana Banksa”) – Cartera Burwella. Tym razem maestro przy tworzeniu klimatu oraz budowaniu napięcia zainspirował się Michaelem Smallem i jego „Syndykatem zbrodni”, czyli wykorzystał brzmienie spod znaku Americany zmieszanej z jazzem.

 

Pozornie podniosła i ciepła muzyka – jak w „San Bernardino” z przyjemnie grającym fortepianem – daje bardzo wiele frajdy, przypominając styl Thomasa Newmana. Ta skoczność jest niczym ciepło wysmażonego burgera oraz braterskie więzi braci McDonald. Po nim pojawia się motyw naszego (anty)bohatera, Raya Kroca. „Multimixer Man” to czysty jazz, pełny melancholii (kontrabas i lekko orientalny klarnet), podkreślający jego pecha oraz determinację. Melodia wydaje się coraz bardziej "śliska", wręcz mroczna („Persistence”, grane na niskich tonach fortepianu „Flags and Steeples”), ale i niepozbawiona chwytliwości (folkowe, acz posępne „The Arches”, wręcz koktajlowe „Tennis Court”) czy niezbędnego patosu (militarne „Franchise for America”i „Franchise Reality Road Show”). Jednak ten motyw coraz bardziej zaczyna się powtarzać, przez co może znużyć, mimo czasem zaskakującej aranżacji(„Divorce” na wiolonczelę, podniosłe „Be Right One Time” czy złowrogie „Crass Commercialism”).

 

W ucho wpadają też utwory ilustrujące tworzenie burgera przez McDonaldów. Zarówno przepiękny walczyk „First Taste”, pod którym mógłby się podpisać Hans Zimmer z czasów „Prawdziwego romansu” (ksylofon na początku), jak i bardziej dynamiczne „The Creation of the Burger” dodają sporo mięska oraz ożywiają całą ścieżkę, w czym pomaga zgrabnie wykorzystana gitara akustyczna. Podobnie jak odjeżdżające w stronę country „Overnight Sensation”, spektakularne „Minneapolis” czy smakujące Południem USA „A Team”. Lecz im bliżej końca, tym dźwięki są bardziej melancholijne („Ray Confronted”), wręcz niepokojące („A Wolf in the Henhouse”).

 

Osobną sprawą są wplecione w muzykę piosenki z lat 30. i 40., mocno pachnącejazzem. Samo wrzucenie ich na album jeszcze da się przeżyć, ale że w filmie kompletnie giną (poza śpiewaną przez Keatona i Cardellini „Pennies from Heaven”), to ich obecność wydaje się zastanawiająca. Niemniej pomagają w budowaniu klimaturealiów epoki. Najbardziej z tego zestawu wybija się instrumentalne, skoczne i zapętlone „Music for a Found Harmonium”.

 

„The Founder” nie jest scorem, który zostanie w pamięci na długo. Ale za to sprawia dużo frajdy oraz stanowi solidną dawkę energii. Pozornie ta przeszczepiona Americana może wydawać się dziwnie poważna, jednak Burwell stosuje ją na zasadzie ironii, co bardzo mocno słychać na ekranie. Styl maestro, mimo troszkę innej formy, pozostaje nienaruszony, muzyka trzyma fason i jest po prostu przyjemna. I, tak jak film, dostaje ode mnie 3,5 hamburgera, znaczy nutek. Smacznego!

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

San Bernardino

02.

Multimixer Man

03.

Mister Tap Toe – Doris Day with Paul Weston & His Orchestra and The Norman Luboff Choir

04.

Persistence

05.

I'm Not Like I Used To Be – The DixieAires

06.

First Taste

07.

The Creation of the Burger

08.

Sh! Baby's Asleep – Orin Tucker and His Orchestra with Bonnie Baker & The Bodyguards

09.

The Arches

10.

Overnight Sensation

11.

Tennis Court

12.

Music for a Found Harmonium – Penguin Cafe Orchestra

13.

Flags and Steeples

14.

Franchise for America

15.

Be Right One Time

16.

Slow Down Baby – Bob Gaddy and His Alley Cats

17.

Crass Commercialism

18.

Fifty-Fifty Love – The Ramblers

19.

A Team

20.

Ray Rallies Troops

21.

Minneapolis

22.

Pennies from Heaven – Michael Keaton & Linda Cardellini

23.

A Wolf in the Henhouse

24.

Ray Confronted

25.

Surprise Inspection

26.

Franchise Realty Road Show

27.

Fortune Favors The Bold

28.

Black Check

29.

Divorse

30.

Let's Make a Deal

31.

Secret to Success

32.

Number One

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz