• Three Thousand Years of Longing
  • Spirit Untamed
  • See How They Run
  • I Am Not Okay with This
  • Where the Crawdads Sing

Secret Life of Pets, The

data publikacji: 01/08/2017

Sekretne życie zwierząt domowych

Secret Life of Pets, The

"...żongluje stylami z prawdziwą gracją oraz brawurą..."

Kompozytor: Alexandre Desplat

Rok produkcji: 2016

Wytwórnia: Back Lot Music

Czas trwania: 51:31 min.

 

Studio Illumination Entertainment postanowiło zrealizować film, w którym nie pojawia się ich znak rozpoznawczy, czyli żółte Minionki z dużymi oczami. Taką próbą miało być „Sekretne życie zwierząt domowych”, gdzie widzimy to, co robią psy i koty, gdy ich opiekunowie wychodzą z domów. Sam pomysł był intrygujący, ale wyszła z tego pozbawiona polotu i stawiająca na kanonadę gonitwy kalka „Toy Story” skierowana do bardzo młodego widza.

 

Wytwórnia miała jednak nosa do wyboru kompozytora, zastępując Heitora Pereirę bardziej uznanym i cenionym Alexandrem Desplatem. Francuz rzadko zapuszczał się w rejony kina animowanego (najsłynniejszym jego dziełem są „Strażnicy marzeń”), ale, jak każdy autor muzyki filmowej, nie boi się wyzwań. I tutaj stworzył prawdziwie eklektyczną mieszankę, która powinna się ze sobą gryźć, lecz maestro żongluje stylami z prawdziwą gracją oraz brawurą.

 

Fundamentem score’u jest lekki i bardzo przyjemny jazz, ilustrujący zachowania naszych czworonogów pozostawionych bez opieki. Trąbki z perkusją odtwarzają szalony taniec („Meet the Pets”), ale dominują tutaj tak naprawdę flety, klarnety, płynące gdzieś na dalszym planie smyczki. W tym wariackim tle wybija się temat naszego bohatera, który przewija się nader często (zwiewne flety i nisko grający fortepian w „Meet Duke”, ciepłe i bardzo meksykańskie „Telenovela Squarrels” czy prześliczny saksofon w środkowej części „Gidget Meets Tiberius”). Jazz jest także podstawą całej strony lirycznej filmu, jak w uroczym „Katie’s Leaving”, początku „Meet Duke”, „Max and Gidget” i melancholijnym „Duke’s Old House”.

 

Obowiązkowy w animacji mickey-mousing tutaj jest ubrany w delikatne oraz leciutkie niczym piórka aranżacje (tuba i harfa w „Meet Duke”, „Rooftop Route”, zwiewny fortepian w „Good Morning Max” czy plumkajace smyczki w ładnym „You Have a Owner?”). Action score to – też zgodnie z obecnymi standardami – szalony galop, używający całego dostępnego arsenału w budowaniu napięcia oraz tempa: werblowej perkusji i podkręconych smyczków a la Danny Elfman w „Fetch Me a Stick” (te niepokojące solówki skrzypiec!); złowrogich fletów i niskich dźwięków fortepianu w „Initiation Time” oraz „The Viper”, które brzmi prawie jak „Godzilla”, a nawet indiańsko brzmiącego chóru i ciężkich elementów perkusyjnych pod koniec „Gidget Meets Tiberius” mocno ocierającego się o styl Ennio Morricone. No i są też podniosłe dęciaki i werble rodem z filmu superbohaterskiego („Flushed Out to Brooklyn”).

 

Jednocześnie maestro wykorzystuje jazzowe standardy Lalo Schifrina czy Johna Barry’ego (nerwowe i pędzące na złamanie karku „Hijack!”, krótkie i brawurowe „Sewer Chase” czy zrobione z jajem „Brooklyn Bridge Showdown”, gdzie pojawia nawet się elektronika). Desplat wspiera się także drobnymi elementami etnicznymi – w „Me Like What We See” i „Travelling Bossa” czuć ducha brazylijskiej samby, a o meksykańskich (trąbka i gitara akustyczna) oraz indiańskich klimatach wspominałem wcześniej. Dodają one odrobinę smaku do tej bogatej palety dźwięków.

 

Nie spodziewałem się po Francuzie tak bogatego aranżacyjnie i energetycznego score’u. Pozornie gargantuiczny i nieobliczalny, jednak w pełni czuć styl kompozytora, pełnego bardzo dzikiej wręcz wyobraźni. Koktajl jazzu, barokowego przepychu i zasuwającego niczym piłeczki we flipperze action score’u działa wstrząsająco na ekranie. Poza nim jest to przebojowa, rozluźniająca oraz pozwalająca odsapnąć muzyka – nawet w przypadku ostrej akcji. Można wręcz napisać, że „The Secret Life of Pets” pokazuje sekretne oblicze Desplata.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Meet the Pets

02.

Katie’s Leaving

03.

Meet Duke

04.

Fetch Me a Stick

05.

Telenovela Squirrels

06.

Hijack!

07.

Gidget Meets Tiberius

08.

Initiation Time

09.

Rooftop Route

10.

The Viper

11.

You Have An Owner?

12.

Good Morning Max

13.

Sewer Chase

14.

Who’s with Me?

15.

Me Like What Me See

16.

Travelling Bossa

17.

Flushed Out to Brooklyn

18.

Sausages!

19.

Duke’s Old Hause / Captured

20.

Brooklyn Bridge Showdown

21.

Rescuing Duke

22.

Wet But Handsome / Blue Tai

23.

Max and Gidget

24.

Welcome Home

25.

We Go Together – The Sausage Factory Singers

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz