• Three Thousand Years of Longing
  • Spirit Untamed
  • See How They Run
  • I Am Not Okay with This
  • Where the Crawdads Sing

Storks

data publikacji: 29/07/2017

Bociany

Storks

"...pomysłowe aranżacje nie pozwalają się oderwać..."

Kompozytor: Mychael & Jeff Danna

Rok produkcji: 2016

Wytwórnia: WaterTower Music

Czas trwania: 49:49 min.

 

- Wiesz dlaczego przestaliśmy roznosić dzieci?
- Dlatego, ze ludzie odkryli ciążę i poród?

 

Wszyscy wiemy, że bociany znane są z tego, że przynoszą rodzicom dzieci. Taka wersja wydarzeń jest wmawiana najmłodszym, a próbę przełamania tego stereotypu pokazuje animacja od braci Warner, zrealizowana przez Nicholasa Stollera – jednego z podopiecznych Judda Apatowa. Tam bociany są kurierami pracującymi w potężnej korporacji, a jeden z nich – cwany Junior – ma szansę na przejęcie interesu. Wskutek zbiegu okoliczności bociek, razem z sierotką Tulip, podejmuje się zadania dostarczenia dziecka na życzenie pewnego chłopca. Absurdalne poczucie humoru nie wszystkim przypadnie do gustu, ale sama animacja zachwyca realizacją, tempem i przesłaniem.

 

Dodatkowym atutem jest też dość bombastyczna muzyka, za którą odpowiadają bracia Danna. Dlaczego bombastyczna? Gdyż autorzy pozwalają sobie na wszystko, co im w głowie siedzi. Mamy dużą orkiestrę, chór i intymniejsze fragmenty na fortepian. Sam początek, gdy widzimy bocianią górę, robi niesamowite wrażenie bogatymi perkusjonaliami oraz chórem, pojawiającym się zawsze w momencie obecności niemowlęcia i/lub jego dostarczenia („The Storks Mountain”, „A Million Babies”). Pełna bogatych ozdobników, godnych kina superbohaterskiego sekcja dęta galopuje na złamanie karku wraz ze skrzypcami („Our New Phones”), dając prawdziwego kopa i nie ograniczając się jedynie do roli filmowej tapety lub mickey-mousingu (wątek chłopca pragnącego rodzeństwa i ciepłe „I Want a Baby Brother” w duchu Randy’ego Newmana).

 

Tematycznie całość opiera się na dwóch motywach: Juniora oraz Tulip. Pierwszy poznajemy w spokojniejszym początku – „Boss”. Drugi w bardziej żywiołowym „Orphan Tulip” opartym na podniosłej melodii granej przez trąbkę. Trudno ją wyłowić w gonitwie atakujących dźwięków elementów perkusyjnych, smyczków i dęciaków, ale ma odpowiednie tempo. Także jego bardziej wyciszona wersja („Tulip’s Family”) potrafi oczarować i w pełni pokazać charakter. Obydwie kompozycje są spoiwem, wokół którego obraca się cała reszta.

 

Aranżacyjnie bracia Danna serwują prawdziwe cuda. Pozwalają sobie na odrobinę magii w postaci dzwoneczków i harfy („Monumental Screw Up”), atakują werblową perkusją, podkręcają akcję zwinnym saksofonem i fletem (jazzujące, zadziorne „The Baby Factory” czy płynące „Good Day Orphan Tulip”) oraz nieoczywistymi, tykającymi perkusjonaliami („Deliver This Thing”, oparte na garowym "łubudubu" „Wolf Pack” i „Wolf Pack Minivan”).

 

Owszem, praca ta jest pełna dźwiękowego planktonu, czyli czas większości utworów jest bardzo krótki i nie pozwala im w pełni rozwinąć skrzydeł, lecz i tutaj pojawiają się fragmenty, przy których można się wręcz rozmarzyć („You’ll Find Your Home” na flety, „I Have The Missing Piece”). Ale im dalej w las, tym całość brzmi po prostu przewidywalnie i – z wyjątkiem bardzo spektakularnego finału – brakuje w niej jakiegoś elementu zaskoczenia.

 

Mimo, że Mychael i JeffDanna stosują ograne chwyty i sztuczki w swej muzyce, to trudno odmówić jej prawdziwego ognia. Na ekranie kompozycja ta sprawdza się po prostu świetnie, doskonale współgrając z fabułą. W oderwaniu od filmu nie radzi sobie aż tak znakomicie, jednak pomysłowe aranżacje nie pozwalają się oderwać. „Storks” jest bardziej szalone i dzikie, niż poprzednie dzieło braciszków w animacji („Dobry dinozaur”), co fanom dźwiękowych smaczków i detali spodoba się bardzo. Za tę fantazję ode mnie będzie 3,5 nutki.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Stork Mountain

02.

Our New Phones

03.

Boss

04.

Orphan Tulip

05.

I Want a Baby Brother

06.

Bored, Bored, Bored

07.

Ninja Force Attack

08.

Monumental Screw Up

09.

The Baby Factory

10.

Deliver This Thing

11.

Five More Minutes, and Then We Stop

12.

Good Day Orphan Tulip

13.

Wolf Pack

14.

Fleeting Moments, Precious Moments

15.

You’ll Find Your Family

16.

Suddenly, You’re in a Suit

17.

Wolf Pack Minivan

18.

Defusing Diamond Destiny

19.

I Have the Missing Piece

20.

Tulip’s Family

21.

Gentrification

22.

Return to Cornerstone

23.

They Don’t Deliver Babies

24.

Sphericus

25.

Hand Over the Package

26.

A Million Babies

27.

Destroy the Baby Machine

28.

This Is Our Mission

29.

Always Deliver

30.

Holdin’ Out – The Lumineers

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz