• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Good Dinosaur, The

data publikacji: 19/07/2017

Dobry dinozaur

Good Dinosaur, The

"...jest jednym z niewielu pozytywnych aspektów tego tytułu..."

Kompozytor: Mychael & Jeff Danna

Rok produkcji: 2015

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 63:22 min.

 

Pixar znany jest z tego, że potrafi czarować swoimi animacjami, ale nawet tacy magowie jak panowie z Emeryville mają na swoim koncie projekty mniej udane i niezbyt satysfakcjonujące. Taki jest przypadek skierowanego do najmłodszych „Dobrego dinozaura” – klasycznego kina inicjacyjnego o małym, płochliwym dinozaurze, który musi znaleźć drogę do domu. Pomaga mu w tym ludzkie dziecko. Dalej wiadomo jak będzie, a z całego projektu warto pochwalić pięknie pokazane krajobrazy. Film był pierwszą produkcją Pixara, która przyniosła studiu straty.

 

Zawsze jednak Pixar miał dobrą rękę do kompozytorów. Pisali dla nich Randy i Thomas Newmanowie (choć nigdy razem) i Michael Giacchino. Tym razem postanowiono zatrudnić braci Danna, czyli Mychaela i Jeffa. Obydwaj panowie mają dość skromny dorobek, jeśli chodzi o tworzenie muzyki do animacji, ale wyszli z zadania obronną ręką. Ich score jest bardzo westernowy, co nie jest przypadkiem (rodzina głównego bohatera przypomina ranczerów z czasów podboju Dzikiego Zachodu) – klimat to zresztą dobrze znany starszemu z braci. Stąd obecność ducha Americany, smyczków, fletów oraz wszelkiej maści gitar.

 

Sam motyw tytułowego bohatera dostajemy od razu i przewija się przez sześć pierwszych ścieżek, ukazując różne oblicza: od ciepłego spokoju („Homestead”), melancholijnego (pianistyczny „Make Your Mark”) po bardziej skoczne (pełne zgrabnego mickey mousingu „Hello Arlo”) i ocierające się o klasyczny folk („Critter Problem”). Jest to na tyle mocny fundament, że ma swoje pamiętne wejścia.

 

Drugi motyw związany jest z Bąblem, czyli małym chłopcem towarzyszącym naszemu dinozaurowi. Jego obecność podkreślana jest wszelkimi fletami i piszczałkami oraz bardziej rozbudowanymi perkusjonaliami, których bogactwa nie da się opisać. W pełnej krasie rozbrzmiewa on w krótkim, acz zwiewnym „Offerings” i następującym po nim, lirycznym „Unexpected Friend”, gdzie melodia wygrywana jest wpierw na flecie, a kończy szybkim galopem smyczków, mandoliny i fletu – zupełnie jakby sam James Horner powstał z martwych. Emocjonalnego kopa serwuje jednak odegrane na – a jakżeby inaczej! – fortepianie „Godbye Spot”.

 

Bracia sprawnie bawią się dźwiękami, przez co nie ma miejsca na nudę, ale jedna rzecz wyszła im mocno kliszowo – action score. W momentach, gdy bohater poznaje nowe postaci, całość nabiera rozmachu i czuć siłę orkiestry, jednak trudno pozbyć się odczucia deja vu. Gwałtowne, szybkie smyczki zmieszane z dęciakami („The Storm”), nerwowe trąbki („Storm Chasers”), potężne kotły („Fight Them Rustlers”)... Zdarzają się jednak niespodzianki w postaci heroicznego „Run With The Herd”, gdzie wpleciono... saksofon. Jest też sporo krótkiego, rzadko przekraczającego dwie minuty dźwiękowego planktonu, który na szczęście jest strawny.

 

O ile film „Dobry dinozaur” był kompletnym rozczarowaniem (po prostu był skierowany dla bardzo, bardzo młodego odbiorcy), o tyle pixarowy debiut braci Danna jest jednym z niewielu pozytywnych aspektów tego tytułu. Sama muzyka solidnie wybrzmiewa na ekranie, współtworząc specyficzny klimat opowieści. Problem w tym, że wszystkie kompozycje nie zahaczające o realia Dzikiego Zachodu, nie zostają z nami na dłużej poza kontekstem. Niemniej jest to praca udana, niepozbawiona lekkości i bezpretensjonalnej zabawy. Warto przygarnąć i zaopiekować się nią, bo tak ładnie brzmi. Mocne 3,5 nutki.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Homestead

02.

Hello Arlo

03.

Chores

04.

Make Your Mark

05.

Fireflies

06.

Critter Problem

07.

You’re Me and More

08.

Family Struggle

09.

Swept Away

10.

Mountain Top

11.

Lost in the Wild

12.

Offerings

13.

Unexpected Friend

14.

Pet Collector

15.

Swimming Lessons

16.

Orphans

17.

The Storm

18.

I’m Never Getting Home

19.

Storm Chasers

20.

Bloodhound

21.

Fight Them Rustlers

22.

Run With the Herd

23.

Returned Call

24.

Sky Sharks

25.

Arlo’s Vision

26.

Rescue

27.

Over the Falls

28.

Goodbye Spot

29.

Homecoming

30.

Arlo Makes His Mark

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz