• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Amiga Works, The

data publikacji: 20/08/2016

The Amiga Works

Amiga Works, The

"...skocznie, bajkowo, magicznie..."

Kompozytor: Allister Brimble

Rok produkcji: 2013

Wytwórnia: Allister Brimble

Czas trwania: CD1 - 63:52; CD2 - 50:53 min.

 

Amiga – cóż to był za komputer! Pierwszy jaki kojarzę, a wiele gier z niej pamiętam do dnia dzisiejszego, jak „Cannon Fodder”, „Mortal Kombat”, „Lost Vikings”, „Superfrog” czy „Alien Breed”. Dlaczego przypominam sobie o tym wynalazku mojego (i nie tylko) dzieciństwa? Wszystko dzięki muzyce, która została wydana dzięki zbiórce na Kickstarterze. A dokładniej o dwupłytowej składance dostępnej legalnie, w wersji elektronicznej.

 

Autorem tej kompilacji jest Allister Brimble – jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki do gier video lat 80., obecnie jednak na emeryturze. Był jednym z pierwszych twórców nagrywających w plikach MIDI, posiadającym rozpoznawalne brzmienie, pełne elektroniki. Nie są to jednak utwory z gier odtworzone jeden do jednego, ale poddane pewnym modyfikacjom oraz uwspółcześnieniu, które nie wywołuje irytacji. Większość gier zebranych tutaj w formie muzycznej pamiętam jak przez mgłę, a innych wcale, jednak uznałem, że nie powinno stanowić to problemu.

 

Kompozycje Brimble’a są bardzo przebojowe, długie i klimatyczne (dominują ponad czterominutowe dzieła), w zależności od gatunku bliżej mu do rytmów spod znaku Faltenmeyera czy Morodera, niż mroku Tangerine Dream. Nie brakuje naleciałości azjatyckich, takich jak japońskie flety („Dojo Dan”, „Full Concact”); szybkich uderzeń perkusji, imitacji smyczków oraz dęciaków („Assassin”). Nawet gitara akustyczna jest tylko elementem większej całości („Assassin Hiscore”). Futurystyczny entourage błyszczy zarówno w dynamicznym „Project X”, wystrzałowym „Body Blows Galactic” czy skocznym „Overdrive” ze świetną gitarą, jak i odrobinę patetycznym „Zeewolf”.

 

Jednak album ma też swoje posępniejsze i bardziej niepokojące oblicze. Najmocniej czuć je w utworach z serii „Alien Breed” – strzelanek osadzonych w serii „Obcy”, gdzie wcielamy się w marines. Utwory te są niemal industrialne, pełne mroku oraz pomysłowych efektów dźwiękowych, wśród których mamy m.in. wiatr, odgłosy komputerów i nieprzyjemne szumy. Nawet pozorna dynamika tylko potęguje poczucie strachu („Alien Breed”), co słychać zwłaszcza w „Alien Breed II”, gdzie w tle dochodzi nas bicie serca wplecione pomiędzy werble; oraz „Alien Breed Finale”.

 

Ta jaśniejszą stronę muzyki reprezentuje z kolei choćby gitarowo-optymistyczne „Troddlers Title” oraz pachnące troszkę średniowieczem „Spellbound Dizzy” z chwytliwymi smyczkami. Ale prawdziwą perełką w zestawie są kompozycje z „Superfroga” – kultowej platformówki studia Team 17. Maestro wpadł tutaj na pomysł użycia żabiego kumkania i wykorzystania go także jako chórku w podniosłym temacie z czołówki. Dodatkowo każda z krain ma swoją własną ilustrację: las, średniowieczny zamek, starożytna piramida, cyrk, kraina lodu i stacja kosmiczna na Księżycu. Jest zatem i podniośle, i tajemniczo, skocznie, bajkowo, magicznie.

 

Brimble napisał muzykę do ponad 100 gier na Amigę, a ta kompilacja to tylko procent jego dorobku, który pozwolił mi powrócić do krainy dzieciństwa. Jedyną rzeczą do jakiej można się przyczepić to fakt, iż nie są to utwory w pełni oryginalne, a w dodatku towarzyszy im pewne poczucie monotonii i małej różnorodności. Nawet czas trwania może wielu odstraszyć, a po odsłuchu materiału można poczuć lekki przesyt. Przypuszczalnie w moim przypadku zadecydowała ogromna nostalgia, ale ocena mogła być tylko jedna. W końcu Amiga Never Dies!

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Alien Breed Prelude

02.

Assassin

03.

Assassin Hiscore

04.

Zeewolf

05.

Overdrive (gitara: Clive Burnage)

06.

Project X

07.

Project X Old Timer (aranżacja: Chris Huelsbeck)

08.

Sexy Robot

09.

Troddlers Title

10.

Body Blows Galactic

11.

Full Contact Title

12.

Full Contact Menu (muzyka: Jimmy Frederickson)

13.

Spellbound Dizzy

14.

Alien Breed

CD 2

01.

Superfrog Title

02.

Superfrog Woodland

03.

Superfrog Spooky

04.

Superfrog Funpack

05.

Superfrog Ancient

06.

Superfrog Iceworld

07.

Superfrog Space

08.

Dojo Dan

09.

Alien Breed II

10.

Subwar 2050

11.

Alien Breed Tower Assault

12.

The Amiga Never Dies

13.

Alien Breed Finale

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz