• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Back to the Future, Part II

data publikacji: 09/12/2015

Powrót do przyszłości II

Back to the Future, Part II

"...mamy tutaj w zasadzie powtórkę z rozrywki..."

Kompozytor: Alan Silvestri

Rok produkcji: 2015

Wytwórnia: Intrada

Czas trwania: CD1 - 64:02, CD2 - 35:26 min.

 

21 października 2015 – do tego roku przenieśli się na początku drugiej części „Powrotu do przyszłości” doktor Emmett Brown i Marty McFly. Celem ich eskapady była zmiana losów dzieci nastoletniego bohatera, jednak ostatecznie wywołała ona tylko kolejne komplikacje. Jakie, to wie każdy fan trylogii Roberta Zemeckisa. Druga odsłona cyklu jest zdecydowanie mroczniejsza, ale też nie zatraca lekkości oraz humoru oryginału. I, tak jak poprzednim razem, muzykę napisał niezawodny Alan Silvestri.

 

W tym roku Intrada wydała jej rozszerzoną edycję. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej części, mamy dwie płyty z kompletnym zapisem ilustracji oraz dodatkowymi utworami alternatywnymi. Poza atrakcyjną estetyką wydawnictwa oraz znacząco poprawionym dźwiękiem mamy tutaj w zasadzie powtórkę z rozrywki. Reżyser doszedł do wniosku, że nie potrzebuje nowych motywów i dlatego słuchając dwójki można poczuć niemiłe uczucie deja vu.

 

Ilustrację zbudowano na ponurych tonach, słyszalnych głównie w pokaźnym action scorze. Nie brakuje kultowych fanfar otwierających („Main Title”), a całe brzmienie i klimat jest już dobrze znane – werblowa perkusja narzucająca rytm, miarowe wejścia dęciaków, które nadają nutom niemal elegijny charakter („The Future”) oraz niepokojące smyczki na koniec. z każdą sekundą nasilają się także dynamiczne wybuchy orkiestry bazujące na temacie przewodnim – jak w „Chicken / Hoverboard Chase”, zakończonym gwałtownymi ciosami niskich tonów fortepianu.

 

Drobne zmiany kosmetyczne (elementy perkusyjne w „A Flying DeLorean?”, będącym niemal kalką tematu zagrożenia z powstałego w międzyczasie „Predatora”) oraz krótkie fragmenty humorystyczne (szybka gra skrzypiec, dzwoneczki) opisujące doktora Browna nie są w stanie odwrócić uwagi od ogólnego stanu nihil novi.

 

Niemniej praca ta posiada kilka mocnych wejść, jak chociażby „Gray's Sports Alamanac / If They Ever Did” (podniosła, okraszona werblami wersja tematu przewodniego), „Burn The Book” (liryczny, gwałtownie urwany koniec) i fajnie plumkające „The Book”. Silvestri nie stroni także od skutecznie podnoszących ciśnienie fragmentów (opisujące alternatywny rok 1985 „Biff's World” i „My Father!”) oraz przyjemnego liryzmu (smutne „He's Gone”), przy okazji dyskretnie zapowiadając, co nas czeka w części trzeciej (zawadiackie „The West”).

 

Wszystko to jednak jest tylko repetą, która co prawda bardzo dobrze sprawdza się na ekranie, lecz co cięższe, typowo ilustracyjne fragmenty („Chicken Needles / Jenn Sees Jenn”) są już zdecydowanie mniej strawne poza nim. Dodatkowo nadmierne wykorzystywanie action score'u może wywołać znużenie, mimo pewnej ręki oraz solidnego warsztatu kompozytora.

 

Z kolei dodatkowy album ze ścieżkami alternatywnymi sprawia wrażenie balastu. Zmiany wydają się w nich dość kosmetyczne wobec ostatecznych wersji, chociaż trafia się parę niespodzianek – wydłużona wersja „The Future” ze wstępem na kotły, perkusją oraz niepokojącymi smyczkami, końcówka „Hoverboard Chase”, czy bardziej podniosła, pierwsza wersja „Western Union” i dynamiczniejszy drugi wariant „I'm Back”.

 

Muzyka do BTTF II utwierdza w przekonaniu, iż jest to stanowczo najpoważniejsza część trylogii. Spełnia ona swoje podstawowe zadanie, a i poza kontekstem potrafi zainteresować. Niestety tylko fragmentarycznie, dlatego mimo szczodrych ocen na wrażeniometrze, moja ostateczna nota to tylko trzy i pół nuty. Na szczęście część trzecia podreperuje nieco muzyczną reputację serii, choć to już odrębna historia.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Back To Back / It's Your Kids

02.

Main Title (Extended Version)

03.

The Future

04.

Chicken / Hoverboard Chase

05.

A Flying DeLorean?

06.

I'm In The Future / Biff Steals DeLorean

07.

Chicken Needles / Jenn Sees Jenn

08.

Biff's World / 27th Floor

09.

My Father

10.

Alternate 1985

11.

Gray's Sports Almanac / If They Ever Did

12.

Something Inconspicuous

13.

You'll Never Loose / Old New DeLorean

14.

Pair O'Docs

15.

The Book

16.

Nobody / Tunnel Chase

17.

Burn The Book

18.

He's Gone

19.

Western Union

20.

I'm Back / End Logo

21.

The West

22.

End Credits

CD 2

01.

Back To Back (alternate)

02.

Main Title (alternate)

03.

The Future (alternate)

04.

Hoverboard Chase (alternate)

05.

A Flying DeLorean? (alternate)

06.

Biff's World (alternate)

07.

If They Ever Did (alternate segment)

08.

You'll Never Lose (alternate)

09.

Western Union (alternate)

10.

I'm Back (alternate)

11.

Western Union (alternate 2)

12.

I'm Back (alternate 2)

13.

End Logo (alternate)

14.

The West (alternate)

15.

End Credits (alternate)

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz