• His Dark Materials – The Musical Anthology
  • TRON
  • I Kill Giants
  • Paddington 2
  • Mowa ptaków

X-Men: Days of Future Past – The Rogue Cut

data publikacji: 01/12/2015

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie – Rogue Cut

X-Men: Days of Future Past – The Rogue Cut

"...męczące doznanie..."

Kompozytor: John Ottman

Rok produkcji: 2015

Wytwórnia: Sony

Czas trwania: CD 1 - 73:39; CD 2 - 38:08 min.

 

Rozszerzone lub skrócone, alternatywne, bądź reżyserskie wersje filmów to w Ameryce chleb powszedni. Rzadko zdarza się jednak, by premierze odświeżonego dzieła towarzyszyło także nowe wydanie ścieżki dźwiękowej. Za wyjątkiem różnorakich edycji kolekcjonerskich, jakie ukazują się w reguły po wielu latach, soundtracki raczej nie spotykają się z polityką wydawniczych dubli. Przykład „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” jest zatem swoistym fenomenem – tym dziwniejszym, że zarówno podstawowy album, jak i muzyka sama w sobie spotkały się z miażdżącą krytyką.

 

Głównymi zarzutami względem ilustracji Johna Ottmana – nadwornego kompozytora i jednocześnie wprawnego montażysty większości filmów Bryana Singera – był brak wyrazistości, charakteru i rozmachu właściwego epickiemu blockbusterowi. I choć Ottman sięga tutaj po swoje fanfary z X2 i oferuje jeszcze dwa inne atrakcyjne motywy (z których jeden jest niestety kolejną sprawną, ale tylko kopią „Cienkiej czerwonej linii” Hansa Zimmera), to jednak tematycznej różnorodności, a co za tym idzie także atrakcyjności jego nutom brak.

 

Doskonale słychać to na edycji „Rogue Cut” (nazwa pochodzi od jednej z postaci, którą przywrócono do łask ku uciesze fanów), trwającej blisko 120 minut (!!!), rozlokowanych wyjątkowo nierówno na dwóch krążkach. Taka ilość materiału nie jest bynajmniej podyktowana obecnością alternatywnych aranżacji utworów lub natłokiem bonusowych piosenek, których (w przeciwieństwie do pierwotnego wydawnictwa) tu nie znajdziemy. To raczej kompletny, ułożony chronologicznie zapis ilustracji, wyciągnięty przypuszczalnie z mastera płyty blu-ray filmu, jaka ukazała się w tym samym czasie (i z taką samą, koszmarną okładką).

 

Jasne zatem, iż jest to pozycja przeznaczona dla największych maniaków mutantów. Wątpię jednak, iż jakkolwiek zadowoli ona nawet ich. Owszem, „Rogue Cut” proponuje kilka nowych fragmentów (opartych jednakże o znane nam już motywy) oraz parę minut w miarę chwytliwego materiału, który może się podobać również w swej samoistnej formie. Lecz przy takim natłoku dźwięków i tak bezosobowej ich naturze, jaka w dodatku kompletnie nie wzbudza ekscytacji, trudno o zachwyty. Wręcz przeciwnie – to mocno męczące doznanie, które nawet przy dobrej znajomości ruchomego obrazu jest po prostu za ciężkie do przebrnięcia.

 

Co więcej, edycja rozszerzona dosadnie punktuje wszelkie niedoskonałości tej pracy – nudnej, wtórnej, bez polotu i pazura, przypominającej bardziej szkic pomysłów lub popularny wśród hollywoodzkich producentów temp-track, aniżeli pełnoprawną ilustrację filmową, jaka utrzymywałaby na swoich barkach historię i stanowiła emocjonalny łącznik z widzem. Dość napisać, że punktem kulminacyjnym i zarazem wizytówką filmu nadal pozostaje radosne „Time in a Bottle” Jima Groce. I to właśnie do niego odsyłam potencjalnych zainteresowanych, gdyż na „Rogue Cut” zwyczajnie nie warto marnować nadchodzącej przyszłości.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Main Theme

02.

Hope (Xavier’s Theme)

03.

The Future

04.

Time’s Up

05.

I Found Them

06.

Xavier’s Plan

07.

Rules of Time

08.

Trask Hearing / A New Era

09.

Saigon / Logan Arrives

10.

He Lost Everything

11.

Pentagon Plan / Sneaky Mystique

12.

Springing Erik

13.

Clothes Off / Goodbye Peter

14.

You Abandoned us All! / Yes, she Does

15.

How Was She?

16.

Paris Pandemonium

17.

Whitehouse Meeting

18.

Are you Mystique?

19.

We Need You

20.

All Those Voices

21.

Charles n Charles

22.

Off the Tracks

23.

There’s Someone Else

24.

Contacting Raven

25.

Letting Raven In

CD 2

01.

Finding Rogue

02.

Costly Escape

03.

Cutting Ties

04.

Ripples in Time

05.

Raising RFK / Here they Come

06.

Raising RFK / Magneto Descends

07.

The Attack Begins

08.

Saving the Future

09.

Join Me

10.

They Found Us / Remember the Xmen

11.

I Have Faith in You / Goodbyes

12.

You’re Here!

13.

Welcome Back / End Titles

14.

En Sabah Nur

Komentarze

Średnia ocena czytelników: 2  

Tomasz Goska 03-12-2015, 12:15

Nawet nie wiedziałem, że coś takiego się pojawiło. Zupełnie mi to koło nosa przeszło - jak album podstawowy, który sam w sobie był ciężkim doświadczeniem. Pass.


Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz