• Kingsman: The Golden Circle
  • Suicide Squad, The
  • Tom Clancy’s Without Remorse
  • Revolver
  • Bosch

Deja Vu

data publikacji: 16/10/2015

Deja Vu

"...natchnione rzemiosło..."

Kompozytor: Harry Gregson-Williams

Rok produkcji: 2007

Wytwórnia: Hollywood Records

Czas trwania: 53:43 min.

 

Tony Scott był zawsze bardzo plastycznym twórcą – takim, który nawet najprostszą fabułę potrafił przedstawić w intrygujący, niebanalny i wyjątkowy sposób. Wizualne sztuczki, dynamiczny montaż i ‘rwany’ sposób narracji jego filmów, często uzupełnia także pełna dźwiękowych eksperymentów ilustracja. W „Deja Vu” wszystkie te płaszczyzny osiągają swoiste apogeum symbiozy, wespół z niegłupim scenariuszem składając się na jedno z najlepszych dzieł tragicznie zmarłego reżysera.

 

Produkcję tą oprawił w nuty oczywiście Harry Gregson-Williams, z którym Scott zrobił łącznie siedem filmów (oraz jedną krótkometrażówkę). Panowie bardzo dobrze się rozumieli, czego dowodem już pierwsze takty danej pracy – syntetyczna, powtarzająca się liryka okraszonego kobiecą wokalizą „Algiers Ferry” znakomicie wypada na ekranie, a i poza nim jest jednym z highlightów kompozycji. Maestro co prawda nie wychodzi tutaj poza pewien szablon, jaki wystosował sobie przez lata, przez co melodia brzmi aż nadto znajomo. Lecz odpowiednio dawkuje napięcie i jednocześnie jest ciekawym doznaniem słuchowym samym w sobie.

 

Również dwa kolejne tematy obfitują w tajemnicze, a zarazem lotne i naprawdę ładne, mogące się podobać mariaże elektroniki z symfoniką. Świetny jest szczególnie środek „The Aftermath”, w którym HGW bawi się elementami perkusyjnymi, trafnie wzbudzając w odbiorcy niepokój oraz oddając chaos i cierpienie jakie unoszą się w powietrzu po otwierającej opowieść eksplozji promu. Wrażenie to podtrzymuje wydatnie „Dazzle Me” – z jednej strony dynamiczny utwór, z figlarnymi teksturami a la Thomas Newman, a z drugiej smutna melodia miłosna dla pięknej Pauli Patton.

 

I to właśnie specyficzną aurą romantyzmu praca ta potrafi zjednać sobie słuchacza. Akcja bowiem, acz inteligentnie podchodzi do tematu (znakomity, pachnący Powellem i jego Bourne’ami początek „Better Have Some KY”), potrafi razić nieprzyjemnym underscorem, lub też wywołującymi poza kontekstem ból głowy, agresywnymi bitami („The Hideout”, długaśne „Humvee Chase” i jego absolutnie zbędny remiks na sam koniec krążka). Owszem, są to fragmenty, jakie z pewnością znajdą swoich adoratorów, lecz jeśli do czegoś będziemy wracać częściej, to – poza wymienionymi wcześniej tytułami – właśnie do takich chwil, jak pełne uroczej melancholii „Claire's Apartment” czy wieńcząca historię ballada „Coming Back To You” o charakterystycznym, chropowatym wokalu Macy Grey (której głos pojawia się wcześniej jeszcze m.in. w przepełnionym dyskretną nadzieją „You Can Save Her”).

 

Pomiędzy obiema formami ekspresji znajdzie się trochę nijakości, która sprawia, że poszczególne ścieżki potrafią się nieco dłużyć, z czasem zabijając początkowe zainteresowanie. Także cała płyta bywa nudnawa – zwłaszcza w środku materiału, jaki oryginalnością wszak nie grzeszy. Niemniej jest to praca, która ma w sobie to coś. Potrafi przykuć uwagę, zostać z nami na dłużej, trafić do zmysłów. Żadne mistrzostwo świata, lecz z pewnością mocno natchnione rzemiosło. Pojedynczych, niezwykle przyjemnych detali – jak samotna trąbka odwołująca się do patriotyzmu antagonisty lub emanujące spokojem solówki gitary akustycznej, harfy i fortepianu – jest tu zresztą wystarczająco dużo, by do soundtracku/filmu wrócić nie raz. Do czego zachęcam, dodając do ostatecznej oceny jeszcze solidną połówkę.

 

P.S. W filmie wykorzystano także następujące piosenki/utwory źródłowe: tradycyjne gospel „Holy Spirit, Come Fill This Place” i „When The Saints Go Marching In”; „Don't Worry Baby” grupy The Beach Boys, „Amazing Grace” w wyk. Charmaine Neville oraz „Melt Away” by Love of Life Orchestra feat. Alex Forbes.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Algiers Ferry

02.

The Aftermath

03.

Dazzle Me

04.

Claire's Apartment

05.

Better Have Some KY

06.

Humvee Chase

07.

You Can Save Her

08.

Tell Me The Truth

09.

The Hideout

10.

Claire's Rescue

11.

Coming Back To You – Macy Gray

12.

Humvee Chase (The Sonic Terrorists Remix) – Hybrid

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz