• Three Thousand Years of Longing
  • Spirit Untamed
  • See How They Run
  • I Am Not Okay with This
  • Where the Crawdads Sing

Sztos 2

data publikacji: 18/06/2015

Sztos 2

"...nuda, brak pomysłu, nieudolna realizacja..."

Kompozytor: Krzesimir Dębski, różni wykonawcy

Rok produkcji: 2012

Wytwórnia: EMI Music

Czas trwania: 66:01 min.

 

Pierwszy „Sztos” z 1997 roku był udanym debiutem Olafa Lubaszenki, utrzymanym w konwencji heist movie. Ale, jak to bywa w ostatnich czasach, każdy dobry film musi mieć swój ciąg dalszy, niekoniecznie udany. Nie ominęło to też drugiego „Sztosu”, który spotkał się z ostrymi recenzjami. Mimo to, postanowiono wydać ścieżkę dźwiękową do tego filmu.

 

Zadania napisania muzyki do sequela podjął się Krzesimir Dębski – uznany i doświadczony kompozytor, którego największym osiągnięciem pozostaje „Ogniem i mieczem”. Teoretycznie wydaje się, że powinno być dobrze – oszczędny zespół, mieszanka stylów. Początek jest zresztą obiecujący, choć i dość nietypowy – „Sztos góralski” to nuta w iście... góralskim stylu, z pięknym fletem oraz smyczkiem typowo zakopiańskim (kapitanie gra Orkiestra Góralska Arkadiusza Wiecha Turnioki), nadającym całości niemal epicki charakter.

 

Ale już przy drugim utworze zaczyna się rockowo-jazzowe granie, które staje się nieznośną oraz pozbawioną przez większość czasu powera ilustracją. Krótki temat – łagodnie grająca gitara elektryczna, czy silny, ale również niezbyt długi łomot perkusyjno-trąbkowy powtarza się tutaj aż za często (najbardziej rozwinięto go w „Przerwanej transakcji”). Jakby tego było mało, same kompozycje brzmią dość usypiająco, niemal sennie („Smutny cinkciarz”). I nawet stylizacja na reggae („Wielki sztos”) nie jest w stanie zmienić tego faktu.

 

Underscore też jest dziwaczny – tworzy napięcie w dwójnasób. Wpierw powolne granie z mocniejszym akcentem gitarowym („Akcja”), ewentualnie wolny jazz („Romantyczna dusza przedsiębiorców” – strasznie nudny kawałek, strasznie smutny saksofon). Potem pędząca na złamanie karku kanonada dźwięków, w której każdy z instrumentów (gitara elektryczna, klawisze, perkusja i saksofon) dostaje szansę na to, by się wyszaleć. Tak jest chociażby w „Mercedes kontra Fiat" i „Chłopaki z Wybrzeża”, czy „Akcja podmianka”, w którym klawisze brzmią, jak z odrzuconego utworu Braci Figo Fagot. Z całej tej sieczki wyróżnia się jedynie orientalne „Punjabi Relax”.

 

Dodatkowo jeszcze samo wydanie „Sztosu 2” woła o pomstę do nieba. Pal licho dialogi wplecione w utwory. Nie ma ich aż tak dużo, by mogły przeszkadzać w odbiorze całości. Sporo tu natomiast muzycznego planktonu – kompozycji trwających około jednej minuty, co mocno psuje frajdę z odsłuchu.


W niewielkim stopniu sytuację ratują dodane do ilustracji piosenki. Zestaw otwiera tytułowy kawałek Elektrycznych Gitar – sympatyczny utwór z dowcipnym tekstem, jednak bez szans na zostanie takim hitem, jak piosenka Kazika z pierwszej części. Pozostałe przeboje to sentymentalna podróż w czasie – jest więc Maanam, Krzysztof Krawczyk, Skaldowie i inni. Te utwory prezentują się najlepiej, aczkolwiek w filmie wykonywane były niejako na żywo – przez okolicznościowych grajków. Pytanie dlaczego nie zostały wrzucone w wersji filmowej, pozostaje bez odpowiedzi.


Wydawałoby się, że to będzie lekka i bezpretensjonalna rozrywka. „Sztosowi 2” brakuje jednak energii oraz pazura, które sprawiłyby, że zostanie w pamięci słuchacza na dłużej. Nuda, brak pomysłu, nieudolna realizacja – to największe grzechy pracy Dębskiego, którą ostatecznie oceniam na 2,5 nutki. Maestro chyba nie słuchał muzyki z trylogii o Dannym Oceanie...

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Sztos góralski

02.

Jedno rozdanie - duże i małe problemy (zawiera dialogi)

03.

Wielki sztos (zawiera dialog)

04.

Smutny cinkciarz (zawiera dialog)

05.

Akcja (zawiera dialog)

06.

Ciasteczka i grzybki (zawiera dialog)

07.

Mercedes kontra Fiat

08.

Romantyczna dusza przedsiębiorców dewizowych

09.

Zawadiacki

10.

Bombastycznie

11.

Szlachetna szermierka na pięści

12.

Niezły kocioł

13.

Sbek cinkciarzem

14.

Przerwana transakcja

15.

Chłopaki z Wybrzeża

16.

Zwariowany sztos

17.

Więcej dolarów!

18.

Kartki na mięso (polka dance)

19.

Przychodzi Hitler do Stirlitza

20.

Akcja Podmianka

21.

Taksówkarz - malarz i skarbnik

22.

Punjabi Relax

23.

Sztos – Elektryczne Gitary

24.

Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech – Maanam

25.

Byłaś serca biciem – Andrzej Zaucha

26.

Czas nas uczy pogody – Anna Jurksztowicz

27.

Pamiętam ciebie z tamtych lat – Krzysztof Krawczyk

28.

Nie spoczniemy (live) – Czerwone Gitary

29.

W żółtych płomieniach liści – Skaldowie i Łucja Prus

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz