• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Planète sauvage, La

data publikacji: 19/05/2015

Dzika planeta

Planète sauvage, La

"...o przyjemnym, popowo-rockowym posmaku..."

Kompozytor: Alain Goraguer

Rok produkcji: 1973 / 2000 / 2015

Wytwórnia: EMI Pathé / DC Recordings / Superior Viaduct

Czas trwania: 37:16 min.

 

„Divoká Planeta” – jak to nazwano film u naszych południowych sąsiadów – to opus magnum mistrza francuskiej animacji, René Laloux. Przepięknie narysowana wizja odległej planety, na której miniaturowe wersje ludzi walczą z błękitną rasą Draagów, została de facto zainspirowana okupacją Czechosłowacji przez ZSRR i dziś stanowi klasykę gatunku – acz niestety niezbyt dobrze znaną szerszej widowni.

 

Jak każda animacja, także i ta nie byłaby kompletna bez odpowiedniej ścieżki dźwiękowej. Za muzykę odpowiedzialny jest, współpracujący już wcześniej z reżyserem przy jego krótkich formach, Alain Goraguer (w swej bogatej twórczości znany także jako Paul Vernon). Soundtrack z jego kompozycją ukazał się od razu po premierze filmu na płytach winylowych, a następnie po latach wznowiono go w niezmienionej formie w postaci CD i – na początku tego roku – kolejnego, tym razem gustownie czarno-niebieskiego LP. W międzyczasie brytyjska wytwórnia Eureka zamieściła go także w roli bonusa na wydaniu filmu (Blu-Ray + DVD). Niezależnie od nośnika mamy do czynienia z kompletnym zapisem ilustracji, skupiającym się zaledwie w blisko 40 minutach materiału.

 

Tenże materiał jest nie do przecenienia na ekranie, bowiem nadaje historii specyficznych barw, doskonale wpisując się w fantastyczny świat przedstawiony i spowijając go tajemniczą, niekiedy wręcz oniryczną aurą, napięciem i ciągłą niepewnością. Ze względu na dość krótki metraż produkcji oraz sporej ilości akcji jaka go wypełnia, ilustracja ma także wystarczająco dużo miejsca, by zaznaczyć się w świadomości odbiorcy. A czyni to głównie za pomocą elektroniki, zgrabnie łączącej się z tradycyjnym instrumentarium (perkusja, gitara elektryczna, smyczki, saksofon, flety...).

 

Wrażenia filmowe nie do końca przekładają się jednak na album, choć i słuchając krążka bez kontekstu można łatwo docenić kunszt całej kompozycji, która zawiera w sobie stosowną ilość magii. Takim utworom, jak „Deshominisation (I)”, „Le Bracelet”, „Maquillage de Tiwa” lub końcowe „Générique” i przepiękne „Strip Tease” trudno się oprzeć – głównie za sprawą zmysłowych wokaliz kobiecych oraz atrakcyjnego, hipnotyzującego rytmu o przyjemnym, popowo-rockowym posmaku. Odpowiednie tempo ilustracji nie pozwala się przy tym specjalnie nudzić, nawet przy dużej jednostajności pracy, która opiera się na wałkowaniu w kółko dwóch-trzech motywów i nie pozbawiona jest spokojniejszych, typowo lirycznych, wręcz usypiających fragmentów.

 

Niestety, przyjemność z odsłuchu zabija odrobinę montaż płyty – na 25 utworów blisko połowa nie przekracza minuty. Poszczególne melodie kończą się równie szybko, jak się zaczęły, pozostawiając po sobie ogromny niedosyt. A płynne przejścia pomiędzy kolejnymi ścieżkami i fakt, iż często są one do siebie bliźniaczo podobne, jedynie pogłębia dezorientację. Wystarczy moment nieuwagi, by zgubić się pośród osobliwych eksperymentów Goraguera, które bywają (celowo) niezbyt miłe dla ucha (np. początek „L'oiseau”) i nie do końca sprawdzają się bez ruchomych kadrów, rażąc underscorem („Attaque des Robots”). Część z proponowanych tu rozwiązań zdążył zresztą nadgryźć ząb czasu.

 

 

 

Warto jednak na rzeczoną pozycję zwrócić uwagę nie tylko fanów twórczości Laloux. Fantazja, polot i, mimo wszystko, duża oryginalność stanowią o sile „Dzikiej planety”, której moc oddziaływania potrafi poruszyć nawet w 40 lat od ziemskiej premiery. To skromna, lecz urocza i niebanalna kompozycja, przy której – wzorem błękitnoskórych obcych – opłaca się pomedytować chociaż przez chwilę.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Deshominisation (II)

02.

Deshominisation (I)

03.

Générique

04.

Le Bracelet

05.

Ten et Tiwa

06.

Maquillage de Tiwa

07.

Course de Ten

08.

Ten et Medor

09.

Ten et Tiwa dorment

10.

Ten est Assomé

11.

Abite

12.

Conseil des Draags

13.

Les Hommes - La Grande co-existence

14.

La Femme

15.

Mira et Ten

16.

Mort de Draag

17.

L'oiseau

18.

La Cité des Hommes Libres

19.

Attaque des Robots

20.

La Longue Marche - Valse des Statues

21.

Les Fusées

22.

Générique

23.

Strip Tease

24.

Méditation des Enfants

25.

La Vieille Meurt

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz