• Przepraszam, czy tu biją?
  • Mam tu swój dom
  • Sweet Tooth
  • Company Business – expanded score
  • Iron Giant, The – The Deluxe Edition

Asian X.T.C

data publikacji: 19/12/2006

Asian X.T.C

Asian X.T.C

"...płyta pełna eksperymentów i awangardy, ale i prostoty i elegancji..."

Kompozytor: Joe Hisaishi

Rok produkcji: 2006

Wytwórnia: Universal

Czas trwania: 50:25 min.

Rocznie na całym świecie powstaje mnóstwo filmów i nie mniej ścieżek dźwiękowych jest wydawanych na płytach. Zapoznawanie się z nimi wszystkimi jest z oczywistych powodów niemożliwe, dlatego nikt tak naprawdę nie wie ile arcydzieł i naprawdę świetnych ścieżek dźwiękowych nam umyka. Potok najróżniejszych soundtracków napływających z USA i Europy czasami nie pozwala dostrzec prawdziwych cudów powstających chociażby w Azji. Jednym z moich ulubionych twórców muzyki filmowej, jest pewien japoński kompozytor – Joe Hisaishi. Informacje o jego poczynaniach w świecie muzyki filmowej niezmiernie rzadko trafiają do naszego kraju. Z kolei, jeśli chodzi o jego płyty, to na sklepowych półkach można znaleźć tylko kilka najbardziej znanych tytułów – "Księżniczka Mononoke", "Tomcio Paluch", "Lalki" czy "Spirited Away". O solowych płytach, których Hisaishi wydał całkiem sporo można tylko pomarzyć...

 

Ostatnie lata są dla tego świetnego japońskiego kompozytora niezwykle pomyślne, ale i pracowite. Po licznych wyróżnieniach, które w roku 2003 otrzymał za swoją muzykę do filmu "Spirited Away: w krainie bogów", w 2005 Hisaishi zdobył nagrodę L.A. Film Critics Association za najlepszą ścieżkę dźwiękową do obrazu "Howl's Moving Castle". W tym samym czasie otrzymał także dwa wielkie zlecenia skomponowania muzyki do najgłośniejszych produkcji kina azjatyckiego – "Chinese Tall Story" i "Yamato". Mimo tylu zajęć, artysta zdołał znaleźć jeszcze czas na nagranie swojego kolejnego albumu solowego. Jego tytuł to "Asian X.T.C." i to właśnie on jest przedmiotem tej recenzji.

Kogoś może zdziwić fakt, że zabieram się za opisywanie płyty, która nie jest ścieżką dźwiękową z jakiegoś filmu. Otóż nie jest to do końca prawda. Tak się bowiem składa, że albumy solowe, które Joe Hisaishi dość często wydaje, w dużej mierze oparte są na jego pracach filmowych. Zazwyczaj są to nowe aranżacje tematów przewodnich, które także formalnie stają bardziej autonomiczne i przyjemniejsze do słuchania poza obrazem. "Asian A.T.C." jest częściowo taką właśnie płytą. Mamy tutaj kilka tematów z najnowszych filmów, przy których pracował Joe Hisaishi, które uległy małym metamorfozom. Co ciekawe pojawiają się tutaj także zupełnie nowe kompozycje Japończyka, które powstały specjalnie na tę płytę i tych jest zdecydowanie najwięcej.

 

Już sam tytuł płyty niejako wskazuje, jakiego typu brzmień można oczekiwać. Hisaishi w tym wypadku postawił na instrumentarium jednoznacznie kojarzące się z Azją. Kompozytor z wielką gracją wykorzystuje egzotyczne dla nas instrumenty, łącząc je z żywą orkiestrą, charakterystycznymi dla siebie elektronicznymi samplami i oczywiście fortepianem. Efektem takiej fuzji najróżniejszych brzmień jest naprawdę świetna i niezwykle odprężająca muzyka. Jest to o tyle zadziwiające, że w przypadku tego typu połączeń muzyki klasycznej, elektronicznej i etnicznej bardzo łatwo popaść w zwyczajny kicz. Hisaishi wdzięcznie się tego ustrzegł tworząc kompozycje niezwykle eleganckie i chwytliwe. Moimi faworytami są tytułowy "Asian X.T.C." ale i piękny "The Post Modern Life". Przyjemnie słucha się także solowego popisu Hisaishiego na fortepianie, którym jest utwór "Zai-Jian" - bardzo kojarzy się on z Craigiem Armstrongiem i jego "Piano Works". Są to nowe kompozycje Japończyka, których nigdzie indziej nie można usłyszeć. Świetnie prezentują się także nowe wersje tematów filmowych, z takich obrazów jak "Welcome to Dongmakgol" i "A Chinese Tall Story". Obie kompozycje zostały bardzo uproszczone względem oryginałów, co w pewnym sensie nadało im intymności.

 

Jak można zauważyć płyta podzielona jest na dwie części. Pierwszą z nich stanowią kompozycje eleganckie i przyjemne dla ucha – jest to część zatytułowana "pop side". Te sześć kompozycji, które można tutaj znaleźć charakteryzuje się ładną melodyką, łagodnymi aranżacjami i bardzo relaksującym nastrojem. Z kolei kolejne kompozycje otrzymały wspólny tytuł "Minimal Side" i bardzo różnią się od poprzednich. Hisaishi kompletnie zarzuca tutaj melodykę i bardziej skupia się na formie, robiąc zaskakujące eksperymenty. Takie kompozycje jak "Asian Crisis" kojarzą się bardzo z awangardą Krzysztofa Pendereckiego - mnóstwo muzyki atonalnej, zabawy instrumentami, dźwiękami i rytmiką. W przeciwieństwie do pierwszej części płyty, która charakteryzowała się prostotą i elegancją, tutaj mamy coś w rodzaju "przesytu". Pojawiają się te same instrumenty, jednak kolejne kompozycje wydają się być bardziej złożone, skomplikowane i przeładowane dźwiękami. Nawet niezwykle minimalistyczne "Monkey Forest" sprawia takie wrażenie. Ale co ciekawe, słucha się tego wszystkiego równie dobrze jak początkowych utworów. Hisaishi mimo pewnego chaosu i nadmiaru ekspresji potrafi utrzymać to wszystko w jednym kawałku i jeszcze nadaje temu naprawdę ciekawego i intrygującego kształtu.

 

Mimo że na całym krążku można znaleźć tylko dwa tematy filmowe, to zdecydowanie warto polecić tę płytę każdemu. Pokazuje ona jak wszechstronnym i genialnym kompozytorem, ale i muzykiem jest Joe Hisaishi. Warto bowiem wspomnieć, że osobiście wykonuje on tutaj wszystkie partie fortepianu, a tych jest naprawdę sporo. Dźwięk tego instrumentu pojawia się we wszystkich kompozycjach, a świetny utwór "Zai-Jian" jest oparty wyłącznie na nim. Jest tutaj kilka takich kompozycji, w których można się zwyczajnie zakochać. Dla mnie takimi okazały się "Asian X.T.C" i "The Post Modern Life" mające w sobie niezwykłą prostotę, intymność, ale i magię, która sprawia, że można ich słuchać setki razy bez żadnego znudzenia. To płyta pełna eksperymentów i awangardy, ale i prostoty i elegancji. Można się przy niej niezwykle łatwo odprężyć i dać ponieść duchowi azjatyckich brzmień. Zdecydowanie polecam - jak dla mnie to jeden z hitów tego roku, który tylko pozornie nie ma nic wspólnego z muzyką filmową.

 

Autor recenzji: Łukasz Waligórski


CD 1

01.

Asian X.T.C

02.

Welcome to Dongmakgol

03.

Venuses

04.

The Post Modern Life

05.

A Chinese Tall Story

06.

Zai-Jian

07.

Asian Crisis

08.

Hurly-Burly

09.

Monkey Forest

10.

Dawn of Asia

11.

Woman ~ Next Stage ~

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz