• Przepraszam, czy tu biją?
  • Mam tu swój dom
  • Sweet Tooth
  • Company Business – expanded score
  • Iron Giant, The – The Deluxe Edition

Texas Chainsaw Massacre, The: The Beginning

data publikacji: 21/12/2006

Teksańska masakra piłą mechaniczną: Początek

Texas Chainsaw Massacre, The: The Beginning

"...kolejna rzemieślnicza praca, na którą nie warto zwracać uwagi..."

Kompozytor: Steve Jablonsky

Rok produkcji: 2006

Wytwórnia: Varese Sarabande / Colosseum

Czas trwania: 46:14 min.

 
Wśród wielu gatunków filmowych, horrory zawsze były na samym końcu listy moich ulubionych. I nie chodzi o to, że nie lubię się w kinie bać, ale raczej o pewną estetykę. Odrobina dreszczyku podczas oglądania filmu w końcu nie zaszkodzi, byle nie było to połączone z kilkoma litrami krwi wylanymi na obiektyw kamery i latającymi po całym planie ludzkimi członkami. Niestety takich filmów ostatnio powstaje coraz więcej i jednym z nich jest "The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning", który niedawno pojawił się na ekranach polskich kin. Biorąc pod uwagę twórców tego obrazu, jest to prequel "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" z 2003 roku. Jednym z ludzi pracujących przy obu tych filmach jest kompozytor – Steve Jablonsky.
 
Podobnie jak horrory nie należą do moich ulubionych, tak i za muzyką z nich niezbyt przepadam. A to dlatego, że w większości przypadków jest to praca typowo rzemieślnicza, powstająca wyłącznie na potrzeby obrazu. Za to jeśli chodzi o walory edukacyjne, muzyka z horrorów posiada wiele plusów. Młodzi kompozytorzy, którzy dopiero tworzą swój warsztat i uczą się sztuki ilustracji muzycznej, wiele korzystają na pracy przy takich obrazach. Tym samym ścieżkami dźwiękowymi do horrorów przeważnie zajmują się młodzi twórcy, dopiero rozpoczynający karierę. Jakoś trudno mi do tej grupy zaliczyć Steve’a Jablonsky’ego, który ma swoim koncie ma projekty o wiele ambitniejsze. Jako członek słynnej grupy Media Ventures, a później Remote Control wspólnie z Hansem Zimmerem miał okazję pracować przy naprawdę ciekawych filmach. Zresztą nie tak dawno głośno było o nim przy okazji "Wyspy", do której muzykę, ku zaskoczeniu wszystkich, stworzył samodzielnie.
 
"The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning" żadną rewelacją nie jest i chyba nikt się nie spodziewał, że będzie. To typowa ścieżka dźwiękowa z horroru, niczym nie wyróżniająca się od innych tego typu. Nie ma żadnych tematów ani nawet melodii, jedynie odpowiedni klimat. Jablonsky nieustannie wykorzystuje tutaj klasyczne rekwizyty kina grozy. Mamy więc niskie, groźnie pomrukujące dźwięki, które kreują nastrój grozy i napięcia. Kiedy już się do nich przyzwyczaimy nagle pojawiają się zaskakujące wybuchy orkiestry, które w połączeniu z odpowiednimi reakcjami na ekranie, mają wystraszyć widza. Gdzieniegdzie pojawia się nawet rytm, wybijany cicho przez perkusję. Niestety poza filmem słucha się tego wszystkiego okropnie. Miejscami zastanawiałem się nawet czy to jeszcze można nazwać muzyką. Atonalne, pozbawione sensu wybuchy, zwroty i wyciszenia, są istną męczarnią. Nie jest to bynajmniej wina Jablonsky’ego, tylko specyfiki ścieżek dźwiękowych z horrorów. Muzyka w takich filmach po prostu musi być podporządkowana obrazowi, tak, aby uzyskać jednoznaczny efekt końcowy. To jak będzie ona sobie radziła poza filmem nie ma już żadnego znaczenia.
 
Dużą cześć muzyki z "The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning" stanowią ambientowe tekstury. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku kompozytorów wywodzących się z Media Ventures, zajął się tym Mel Wesson. Trzeba przyznać, że jak zwykle poradził sobie z tym świetnie kreując bardzo unikalne dźwięki i klimaty. Niektóre z nich przypominają nieco te z "Batman Begins", przy którym zresztą Wesson także pracował – podobnie jak i przy innych ścieżkach dźwiękowych Hansa Zimmera.
 
Trudno napisać o tej muzyce cokolwiek więcej. Nie jest to płyta, której słuchanie jest jakoś szczególnie uciążliwe, ale trudno też powiedzieć żeby to była przyjemność. Jakiś konkretny i dość ciekawy kształt ma chyba tylko pierwszy utwór na krążku "Main Title". Mamy tutaj naprawdę groźną progresywną muzykę z licznymi nietypowymi dźwiękami wykreowanymi zapewne przez Mela Wessona. Ale "The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning" to przede wszystkim poprawna ilustracja muzyczna horroru, której podstawową funkcją jest współgranie z obrazem. Nie ma tutaj nic rewolucyjnego, ani rewelacyjnego, dlatego nie widzę powodu żeby ją komukolwiek polecać. Ot, kolejna rzemieślnicza praca, na którą nie warto zwracać uwagi i o której nikt wkrótce nie będzie pamiętał... 

Autor recenzji: Łukasz Waligórski


CD 1

01.

Main Title

02.

Birth

03.

Fired

04.

Chainsaw

05.

Officer Hoyt

06.

Biker Chase

07.

Chrissie Alone

08.

Mama's House

09.

Ten Push Ups

10.

Attempted Rescue

11.

Preparing The Victims

12.

Chrissie Finds Eric

13.

Eric's Death

14.

Face Removal

15.

Dinner

16.

Meat Factory

17.

Dean's Death

18.

Epilogue

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz