• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Night at the Museum

data publikacji: 27/01/2007

Noc w muzeum

Night at the Museum

"...dotrwanie do końca krążka wydaje się niebanalnym zadaniem..."

Kompozytor: Alan Silvestri

Rok produkcji: 2007

Wytwórnia: Varese Sarabande / Colosseum

Czas trwania: 48:23 min.

 
Kino familijne rządzi się swoimi własnymi prawami. Unikanie schematów i oryginalność zdecydowanie nie jest jednym z nich. Liczy się przede wszystkim świetna zabawa i morał, który nieco pogłębi oglądaną historię. W przypadku całej reszty wszelkie chwyty są dozwolone. Nie obowiązuje jedność miejsca ani czasu, prawa fizyki są tylko po to żeby je łamać a magia jest na porządku dziennym. Tylko w kinie familijnym możemy zobaczyć prezydenta USA walczącego z T-Rexem i Attylą czy neandertalczyków podpalających muzeum. A dokładniej, pojawia się to wszystko w filmie "Noc w muzeum". Jest to obraz w wielkim skrócie opowiadający o losach nocnego strażnika w muzeum historii naturalnej – Larry’ego Daley’a granego przez Bena Stillera. W muzeum tym dawno temu inny strażnik przypadkowo uwolnił pewną starożytną klątwę. Sprawia ona, że nocą ożywają zgromadzone w muzeum eksponaty, a wśród nich: szkielety dinozaurów, wypchane prehistoryczne zwierzęta, miniatury ukazujące wielkie, historyczne bitwy i figury przedstawiające słynne postacie. "Noc w muzeum" ku zaskoczeniu wielu krytyków zyskała ogromną popularność stając się w USA jednym z najbardziej kasowych filmów roku 2006.
 
Muzyką do tego obrazu zajął się Alan Silvestri, jednak nie był on jedynym kompozytorem zaangażowanym do tego projektu. Otóż początkowo reżyserią "Nocy w muzeum" miał zająć się Stephen Sommers – twórca między innymi "Van Helsinga" i "Mummy Returns", do których muzykę pisał Alan Silvestri. Dlatego też to właśnie ten kompozytor był brany pod uwagę w pierwszej kolejności. Jednak z czasem okazało się, że Sommers z powodu innych projektów nie zdoła zająć się "Nocą..." i projekt ten przejął Shawn Levy. Wraz z nim pojawił się też nowy kompozytor – John Ottman, twórca niedawnego "Superman Returns". Ku zaskoczeniu wszystkich Ottman na kilka miesięcy przez premierą filmu zrezygnował z tego projektu i do pracy powrócił właśnie Alan Silvestri, który miał zaledwie kilka tygodni na napisanie i nagranie blisko godziny muzyki. Właśnie tej muzyki, która niemal w całości pojawiła się na wydanej przez Varese Sarabande płycie.
 
"Noc w muzeum" to typowy film familijny, oferujący świetną rozrywkę i nie obciążający zbytnio szarych komórek. W tego typu kinie muzyka jest zazwyczaj ściśle podporządkowana obrazowi. Pojęcie Mickey Mousingu jest tutaj niestety obowiązujące. Większość kompozycji to bardzo krótkie fragmenty, ilustrujące w filmie pewne wydarzenia i nadające im odpowiedniej mocy. Mniej jest tutaj kreowania odpowiedniego klimatu a więcej dosłownego komentowania tego, co dzieje się na ekranie. Silvestri w takich fragmentach popada często w rutynę. Nie jest to zbyt twórczy rodzaj muzyki toteż niewiele można w takich momentach od kompozytora oczekiwać. Niemniej podobieństwa do "Powrotu Mumii" czy chociażby "Lilo i Stich" są bardzo zauważalne i wręcz natrętne. Podobnie rzecz ma się z muzyką akcji, której tutaj oczywiście nie brakuje. W znacznej części polega ona na istnej ścianie dźwięku, na której można znaleźć dźwiękowe wizytówki z innych dokonań Alana Silvestri - od nieco orientalnych, ale masywnych brzmień "Powrotu Mumii" aż po Dziki Zachód znany z "Powrotu do przyszłości III". Z kolei bardziej liryczne i magiczne klimaty zdają się być odniesieniem do Jamesa Newtona Howarda i jego genialnego "Atlantis: The Lost Empire". Mamy tutaj bardzo podobne wykorzystanie chórów, czelesty i delikatnych smyczków - jak chociażby w "Tour Of The Museum".
 
Płyta jak na tego typu muzykę jest dość długa i nużąca. Mimo że nieustannie coś się tutaj dzieje, to po przesłuchaniu kilku początkowych kompozycji zwyczajnie traci się zainteresowanie nią. Wszystkie te masywne dźwięki oprawione w naprawdę dobre orkiestracje zaczynają po prostu męczyć i dotrwanie do końca krążka wydaje się niebanalnym zadaniem. Trzeba jednak przyznać, że płyta zaczyna się bardzo dobrze. Już w pierwszym utworze można usłyszeć świetny i niezwykle chwytliwy temat, który daje nadzieję na naprawdę zjawiskową ścieżkę dźwiękową. Jest to prosta i nieco musicalowa melodia, pod którą aż chce się podłożyć jakieś słowa w wykonaniu męskiego chóru. Niestety dalej możemy usłyszeć tylko jej strzępy, które przewijają się gdzieś w muzyce akcji. Wielka szkoda.
 
Kiedy po raz pierwszy przesłuchałem tę płytę w całości, od razu nasunęło mi się skojarzenie ze "Strasznym domem" Douglasa Pipesa. Tutaj także mamy mnóstwo krótkich utworów o czasami skrajnie różnej charakterystyce i ogromną ilość Mickey Mousingu, który jest funkcjonalny jedynie w połączeniu z obrazem. Pojawia się też wielka orkiestra, chóry i subtelna elektronika. Niemniej dzieło Alana Silvestri wydaje mi się ciut lepsze. Można wyczuć, że dysponuje on o wiele większym warsztatem, doświadczeniem i wyrachowaniem. Fantazyjne, nieco jazzujące wstawki przeplatane klasyczną muzyką akcji wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę dobrym i utalentowanym kompozytorem. Niestety forma, w jakiej podano nam jego dzieło sprawia, że nie słucha się tego z jakąś wielką przyjemnością, a zaledwie kilka kompozycji zwraca na siebie uwagę. 

Autor recenzji: Łukasz Waligórski


CD 1

01.

Night at the Museum

02.

One of Those Days

03.

An Ordinary Guy?

04.

Tour of the Museum

05.

Civil War Soldiers

06.

Out of Africa

07.

Meet Dexter

08.

Mayan Warriors

09.

Where`s Rexy?

10.

West From Africa

11.

The Iron Horse

12.

Saved by Teddy

13.

Tablet of Akmenrah

14.

"Tracking, Dear Boy"

15.

Some Men Are Born Great

16.

Sunrise

17.

Study Up On History

18.

Teddy Likes Sacagawea

19.

Tearing Limbs

20.

Caveman on Fire

21.

Outrun the Sun

22.

Show You What I Do

23.

Tablet Gone

24.

"Theodore Roosevelt At Your Service"

25.

"This Is Your Moment"

26.

Rally The Troops

27.

Tire Take Down

28.

Cecil`s Escape

29.

Stage Coach

30.

Teddy in Two

31.

Cab Ride

32.

Big Fan

33.

Heroes Return

34.

A Great Man

35.

Full House

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz