• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Million Dollar Arm

data publikacji: 10/03/2015

Ramię za milion dolarów

Million Dollar Arm

"...mnóstwo energii, pozytywny klimat i sporo emocji..."

Kompozytor: A.R. Rahman, różni wykonawcy

Rok produkcji: 2014

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 45:28 min.

 

Zderzenie dwóch światów zawsze jest interesującym punktem wyjścia dla filmowców. O tym pośrednio opowiada nowy film z wytwórni Disneya – „Ramię za milion dolarów”, w którym amerykański agent sportowy (bardzo dobry Jon Hamm) wyrusza do Indii, aby znaleźć nowych graczy baseballa wśród zawodników... krykieta. Wybiera dwóch najlepszych i zaczyna trening... Mimo pewnej schematyczności i przewidywalności wyszło bardzo poruszające, zabawne i solidne kino z bynajmniej nie zaskakującą warstwą muzyczną.

 

Reżyser, Craig Gillespie, wybrał będącego na fali po „Slumdogu. Milionerze z ulicy” A.R. Rahmana. Wspomnienie tego tytułu nie jest zbiegiem okoliczności, gdyż słychać pewne podobieństwa w temacie (wyrwanie się ze slumsów i sukces) oraz konstrukcji muzyki, zdominowanej głównie przez piosenki mieszające estetykę hinduską z bardziej popowym brzmieniem.

 

Mamy tu sitar, delikatne skrzypce, łagodne bębny, lekki fortepian, męskie, wyraziste wokalizy, ale też i bardziej dubstepowy bit („Keep the Hustle”) oraz rap. W dodatku kompozytor z reżyserem zaprosili do wykonania poszczególnych utworów niebanalne nazwiska (m.in. Iggy Azalea w „Million Dollar Dream”, KT Tunstall w bardziej epickim „We Could Be Kings” czy Jaspret Jazz w egzotycznym „Nimma Nimma”), które z powodzeniem ubarwiają tą energetyczną i bardzo przyjemną część ścieżki. Tych utworów można słuchać bez znajomości ekranowych wydarzeń.

 

Oczywiście nie zabrakło też fragmentów instrumentalnych. Rahman z jednej strony trzyma się tutaj tego etnicznego stylu (co jest absolutnie zrozumiałe ze względu na bohaterów/miejsce akcji), w którym wszelkie popowe naleciałości stanowią symboliczne integrację Ameryki z Indiami. Słychać to już w dynamicznym „Taa Taa Tai” z szybkim sitarem, perkusyjnym tempem, elektroniką oraz wokalizami. Z drugiej strony maestro czerpie też z bardziej zachodniego sposobu komponowania oraz tradycyjnych brzmień orkiestrowych.

 

To drugie przejawia się głównie w finałowych kompozycjach, nie pozbawionych odpowiedniego dramatyzmu. Są też pewne krainy łagodności, które mogą budzić skojarzenia z Thomasem Newmanem (delikatne, gitarowe „Bobbleheads” czy pianistyczne „Never Give Up” z poruszającymi skrzypcami i pulsującą perkusją) lub nawet Ennio Morricone (skrzypce i harfa w melancholijnym, fletowym „Farewell”). Najciekawsze są jednak ostatnie cztery kompozycje, czyli wielki finał.

 

Zaczyna się on od „First Tryout”, opisującym sceny publicznego treningu w USA, który kończy się rozczarowaniem. Dramatyzm jest tutaj tworzony zarówno przez wolno grający fortepian, sitar oraz pulsujący bas i perkusję, co budzi skojarzenia z Hansem Zimmerem. Słychać również ‘tykający’ klarnet i powolne pasaże skrzypiec. Dynamiczne i lżejsze jest „Calling Scouts Again”, gdzie tym razem tempo z mocniejszym akcentem na koniec może kojarzyć się ze... „Skarbem narodów”. Podobnie brzmi chilloutowe „Welcome to India”, w którym błyszczą różne perkusjonalia oraz przepiękny fortepian. I w końcu „The Final Pitch”, które z początku przypomina „First Tryout” – znów przewija się subtelny fortepian, a underscore miesza się z poruszającymi wokalizami, uderzeniami kotłów i rytmiczną elektroniką.

 

Można zarzucić „Million Dolar Arm”, że zbytnio przypomina „Slumdoga”, że czuć w nim troszkę za bardzo innych kompozytorów. Jednak trzeba przyznać, że nowe dzieło Rahmana ma mnóstwo energii, pozytywny klimat i sporo emocji. Jeśli znużyły was prace twórców z Zachodu, to jest to bardzo interesująca alternatywa. Mnie chwyciło i łatwo nie puści – to naprawdę silne ramię.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Makhna – feat. Sukhwinder Singh

02.

Million Dollar Dream – feat. Iggy Azalea

03.

Unborn Children – feat. Unni Krishnan & Chithra

04.

We Could Be Kings – feat. KT Tunstall

05.

Taa Taa Tai

06.

Keep the Hustle – feat. Wale & Raghay

07.

Nimma Nimma – feat. Jaspreet Jazz

08.

Bobbleheads – feat. Gaayatri Kaundinya

09.

Never Give Up

10.

Lucknow

11.

Farewell – feat. Gaayatri Kaundinya

12.

Desi Thoughts – feat. Prasanna Ramaswamy

13.

First Tryout

14.

Calling Scouts Again

15.

Welcome to India

16.

The Final Pitch

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz