• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Jersey Boys

data publikacji: 01/03/2015

Music From The Motion Picture and Broadway Musical

Jersey Boys

"...odkrywa na nowo melodie danego okresu..."

Kompozytor: różni wykonawcy

Rok produkcji: 2014

Wytwórnia: Rhino

Czas trwania: 77:10 min.


Clint Eastwood, mimo sporego dorobku, ciągle potrafi zaskakiwać. „Jersey Boys” to adaptacja musicalu nagrodzonego nagrodą Tony, dzieła Marshalla Brickmana i Ricka Elice’a opowiadającego o zespole The Four Seasons – jednego z najpopularniejszych grup lat 60. Eastwood miesza tutaj zarówno elementy musicalu (piosenki, występy sceniczne) z wątkami niemalże gangsterskimi oraz zwracaniem się bohaterów bezpośrednio do kamery. Może nie zawsze jest to trafne połączenie, jednak ogląda się to zaskakująco przyjemnie, również dzięki istotnej roli muzyki.

 

Album wydany przez wytwórnię Rhino to mieszana kompilacja. Zawiera ona piosenki wykonywane zarówno przez aktorów wcielających się w muzyków (John Lloyd Young, Erich Bergen, Vincent Piazza i Michael Lomenda), oryginalnych członków The Four Seasons oraz wersje pochodzące z broadwayowskiego musicalu (m.in. krótkie „Prelude”). Dlatego też niektóre utwory się powtarzają, co może wywołać wrażenie zbytniej obfitości. Z drugiej zaś strony pozwala to porównać oryginalne wykonania z ich filmowymi aranżacjami – chodzi tutaj głównie o barwę głosu Frankiego Valli, jak i grającego go Johna Lloyda Younga.

 

Gatunkowo jest to szeroko pojęty pop lat 60., okraszony zarówno odrobinką rock’n’rolla („December 1963”), skromną liryką (oszczędne „My Mother’s Eyes” z ładnymi skrzypcami w tle, czy pianistyczne „Moody’s Mood for Love”), nutą folku (harmonijka w „Big Man In Town”) oraz jazzu (dęciaki w „Can’t Take My Eyes of You”). Ciekawie robi się jednak wtedy, gdy w utworze dochodzi do przejścia między wykonaniami. Takim przykładem jest „A Sunday Kind of Love”, który zaczyna się kościelnymi organami, by potem stać się popowym kawałkiem z gitarą, pianinem i perkusją w oryginalnym wykonaniu zespołu The Four Seasons, czy w przypadku „Medley”, gdzie sklejono ze sobą aż cztery różne piosenki. W trakcie odsłuchu może się więc okazać, że część z tych utworów jest nam już znajoma, nawet jeśli wcześniej nie wiedzieliśmy, kto jest ich autorem (m.in. „Can’t Take My Eyes of You”, „Beggin’”).

 

Nieco drażni w tym wszystkim piskliwy głos Younga (który daje radę i brzmi niemalże jak Valli) i jego historycznego odpowiednika, ale to już kwestia indywidualnego odbioru i muzycznej wrażliwości. Przy czym jest tutaj parę piosenek innych wykonawców, jak dynamiczne „My Boyfriend’s Back” śpiewane przez trzy dziewczyny z Broadwayu – Kimmy Gatewood, Kyli Rae i Jackie Seiden; fortepianowe „Cry for Me” Ericha Bergena (gra on Boba Gaudio – członka zespołu i kompozytora), a także bardziej uwspółcześnione „Beggin’”, gdzie pomiędzy Vallim i Youngiem pojawia się głos Ryana Malloya ze scenicznej wersji musicalu.

 

Zniechęcić może dość krótki czas trwania poszczególnych piosenek – rzadko która przekracza czas dwóch minut, co sprawia dziś nieco rwane wrażenie, podczas gdy w czasach filmowej akcji był to radiowy standard.

 

Mimo licznych powtórek oraz sporej długości albumu, „Jersey Boys” sprawdza się zarówno jako tło dla ekranowych wydarzeń oraz w roli składanki największych hitów Valli i The Four Seasons. To album, który odkrywa na nowo melodie danego okresu – a ponieważ jest jeszcze wiele do odkrycia, toteż polecam go wszystkim zakochanym w muzyce lat 60. Mocne cztery nutki.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Prelude – Jersey Boys

02.

December, 1963 (Oh, What a Night) – Frankie Valli & The Four Seasons

03.

My Mother’s Eyes – Frankie Valli

04.

I Can’t Give You Anything But Love – John Lloyd Young

05.

A Sunday Kind of Love – John Lloyd Young, Frankie Valli & The Four Seasons

06.

Moody’s Mood for Love – John Lloyd Young

07.

Cry for Me – Erich Bergen

08.

Sherry – John Lloyd Young

09.

Big Girl Don’t Cry – John Lloyd Young

10.

Walk Like a Man – John Lloyd Young

11.

My Boyfriend’s Back – Kimmy Gatewood, Kyli Rae & Jackie Seiden

12.

My Eyes Adored You – John Lloyd Young

13.

Dawn (Go Away) – John Lloyd Young

14.

Big Man in Town – John Lloyd Young

15.

Beggin’ –Frankie Valli & The Four Seasons, John Lloyd Young & Ryan Malloy

16.

Medley: Stay / Let’s Hang On (To What We Got) / Opus 17 (Don’t You Worry ‘Bout Me) / Bye, Bye, Baby (Baby, Goodbye) – John Lloyd Young

17.

C’mon Marianne – John Lloyd Young, Frankie Valli & The Four Seasons

18.

Can’t Take My Eyes Off You – John Lloyd Young

19.

Working My Way Back to You – John Lloyd Young

20.

Fallen Angel – Frankie Valli

21.

Who Loves You – John Lloyd Young, Frankie Valli & The Four Seasons

22.

Closing Credits: Sherry / December, 1963 (Oh, What a Night) – John Lloyd Young, Erich Bergen, Michael Lomenda & Vincent Piazza

23.

Sherry – Frankie Valli & The Four Seasons

24.

Dawn (Go Away) – Frankie Valli & The Four Seasons

25.

Rag Doll – Frankie Valli & The Four Seasons

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz