• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Playing By Heart – score

data publikacji: 13/01/2015

Gra w serca

Playing By Heart – score

"...niezwykle czarujące..."

Kompozytor: John Barry

Rok produkcji: 1999

Wytwórnia: Decca

Czas trwania: 57:13 min.

 

Aż dziw bierze, że tak przyjemny i naszpikowany gwiazdami film, jakim jest „Gra w serca” pozostał nie tyle nie doceniony, co zwyczajnie olany przez widzów i krytyków, którzy kilka lat później piali z zachwytu nad podobnymi mozaikami miłosnymi, z „Love Actually” na czele. Co prawda „Playing By Heart” żadnym arcydziełem nie jest, lecz to niezwykle urocze, wciągające kino, które poza obsadą może poszczycić się także znakomitą ścieżką dźwiękową.

 

Oryginalną ilustrację napisał prawdziwy weteran filmówki, John Barry, który do pomocy wziął sobie także inne tuzy sceny muzycznej. Trębacze Chris Botti i legenda jazzu, Chet Baker, którego kompozycje zdają się pełnić w filmie rolę motywu przewodniego, witają nas już na okładce. Oprócz nich usłyszymy również popisy Michaela Langa i Lee Musikera na fortepianie, kunsztowne zagrania Tommy’ego Morgana na harmonijce ustnej i wyborne saksofonowe solówki Daniela Higginsa.

 

Jednak, jak w przypadku wielu innych prac maestro z tamtego okresu, i tym razem materiał został ostro pocięty oraz w większości porzucony na rzecz piosenek i utworów źródłowych – w tym wspomnianych kawałków Bakera, które Barry uczynił integralną częścią score’u, gdy doszło do wydania tego swoistego concept-albumu. Mimo wszystko można go jednak nazwać soundtrackiem, bowiem kilka minut kompozycji Anglika ostało się w filmie, odpowiednio zaznaczając swą obecność i trafnie współtworząc niezwykły klimat opowieści.

 

Ostatecznie mamy więc do czynienia z osobliwym miksem jazzowo-symfonicznym, wielce dla Barry’ego charakterystycznym, a nawet i nadto oczywistym, lecz przy tym równie mocno angażującym. Jego typowy, snujący się, romantyczny styl cechuje się tu wyjątkową wrażliwością, hipnotyzującą, niezapomnianą aurą oraz prawdziwą magią dźwięków. To muzyka z duszą, w której czuć miłosną chemię unoszącą się w powietrzu, a poszczególne instrumenty brzmią nad wyraz zmysłowo. Jest w tym wszystkim spora dawka nostalgii, która narzuca niekiedy dramatyczniejsze, ‘smętniejsze’ tempo, lecz całość kompozycji pozostaje przy tym odpowiednio ‘żywa’, nastrajając odbiorcę niebywale optymistycznie.

 

Wysoka słuchalność jest sporym atutem tej pozycji. Chociaż przy blisko godzinie materiału i powtarzanych do znudzenia, jednostajnych, bliźniaczych melodiach nie udało się uniknąć słabszych, mniej satysfakcjonujących momentów, które z takich czy innych względów szybko przepadną w świadomości. Ale specyfika całej kompozycji sprawia, że ta po prostu płynie, jawiąc się w naszych uszach, jako niezwykle czarujące dzieło, któremu łatwo jest ulec nie tylko w intymny wieczór we dwoje.

 

Patrząc z perspektywy obu gatunków, „Playing By Heart” to twór wielce wtórny i mało odkrywczy, a miejscami nawet odtwórczy. To wszystko już było – tak w jazzie, jak i, przede wszystkim, w twórczości Barry’ego. Cóż jednak z tego, skoro nawet największy mankament nie jest w stanie przysłonić wyjątkowego piękna, poetyckości i nieziemskiej atrakcyjności nutek (do czwórkowego kompletu których ostatecznie dodaję jeszcze plusik). Jak to w miłości...

 

 

 

P.S. Wytwórnia EMI wypuściła na rynek również składankę z piosenkami wykorzystanymi w filmie (13 utworów, w tym dwa Barry’ego) – ich pełna lista znajduje się TUTAJ.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Remembering Chet

02.

Playing By Heart

03.

Game of Hide and Seek

04.

Tenderly – Chet Baker

05.

I Didn't Love You Less

06.

A Place Inside Alive and Well

07.

Remembering Chet II

08.

Scene Unseen

09.

You Go To My Head – Chet Baker

10.

I Want To Stay The Night

11.

Goodnight Moon

12.

Mark's Graveyard Site

13.

These Foolish Things – Chet Baker

14.

Playing By Heart / Vows Renewed

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz