• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Rescuers Down Under, The – remastered

data publikacji: 04/01/2015

Bernard i Bianka w krainie kangurów

Rescuers Down Under, The – remastered

"...chwytające za serducho..."

Kompozytor: Bruce Broughton

Rok produkcji: 2002

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 44:48 min.

 

Przygody Bernarda i Bianki, to jednocześnie jedne z najprzyjemniejszych, jak i najmniej popularnych kreskówek Disneya. Być może ma to związek z ich pierwotną formą – część pierwsza jest filmem dość surowym, tak pod względem kreski, jak i fabuły; a przy tym także wielce dojrzałym dziełem. To film bardzo wyciszony, wręcz spokojny, a więc daleki od współczesnych, rozbuchanych bajek, pełnych popkulturowych odniesień. Dopiero sequel proponuje nam trochę bardziej zwariowane perypetie oraz barwniejszą formę, choć i jego fabuła jest ‘przyziemna’, jak na produkcję o gadających gryzoniach.

 

Oryginalny film zilustrował bardzo trafnie Artie Butler, jednak jego praca nie doczekała się odrębnego albumu – na rynek wypuszczono jedynie single z kilkoma piosenkami dopełniającymi fabuły. Piosenki te znajdziemy także na wznowieniu ścieżki dźwiękowej do części drugiej, która w nowym milenium została przez studio Disneya odpowiednio odnowiona. I choć mają one stosowny dopisek ‘bonusa’, to są mimo wszystko najjaśniejszym punktem wydawnictwa.

 

 

Te trzy przeboje – z których jeden nominowany był swego czasu do Oscara – perfekcyjnie oddają atmosferę filmu, a co za tym idzie także daleko im do największych, pełnych energii hitów, z których Disney słynie. Bije od nich niecodzienna aura, niesamowity wręcz spokój ducha, ciepło i jakiś podskórny optymizm. Duża w tym zasługa zarówno prostych, skromnie dawkowanych słów Carol Connors, jak i kojącego głosu Shelby Flint, którą słychać w filmie, a która bardzo ładnie uzupełnia się z oryginalnym i równie hipnotyzującym dubbingiem panny Bianki w wyk. Evy Gabor (a w wersji polskiej Ewy Złotowskiej). Naprawdę piękne, chwytające za serducho kawałki, wyjęte jakby z kompletnie innych, magicznych czasów.

 

W oczywistej opozycji doń stoi reszta albumu, na który składa się kompozycja weterana filmówki, Bruce’a Broughtona do części drugiej. Tak, jak i film, jest to muzyka nastawiona głównie na akcję oraz – w nieco mniejszym, nienachalnym stopniu – egzotyczne lokacje słonecznej Australii. I choć maestro zaczyna z naprawdę grubej rury, bo od świetnego, dynamicznego tematu przewodniego, jaki łatwo wbija się w pamięć, to niestety gros jego pracy mickey-mousingiem stoi – i to momentami wyjątkowo nachalnym, za dosłownym, a przez to niekiedy irytującym poza ruchomymi, rysowanymi kadrami.

 

Szczęśliwie mamy do czynienia z dość trafnym doborem najważniejszych motywów, które są krótkie tak same w sobie, jak i zebrane do kupy. Czyni to całość zjadliwą propozycją nie tylko dla fanów małych myszek – nawet, jeśli jedynie kilka utworów potrafi się w pełni obronić poza kontekstem. To bowiem technicznie świetna, a tematycznie bardzo dobra ścieżka dźwiękowa na pełną orkiestrę w starym stylu – zbyt mocno jednak podporządkowana ekranowym wydarzeniom, by móc w pełni satysfakcjonować podczas samodzielnego odsłuchu.

 

Lecz dla tych kilku fragmentów (odpowiednio wyeksponowanych na wrażeniometrze oraz w filmie) i wspomnianych piosenek warto sięgnąć po rzeczone wydawnictwo bez chwili namysłu. To ładna, pomysłowa i atrakcyjna muzyka, która wywiązuje się ze swojego zadania z nawiązką. Gorąco polecam i małym, i dużym, i średnim poszukiwaczom przygód.

 

   

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Main Title

02.

Answering Faloo's Call

03.

Cody's Flight

04.

Message Montage

05.

At The Restaurant

06.

Wilbur Takes Off

07.

McLeach Threatens Cody

08.

The Landing

09.

Bernard Almost Proposes

10.

Escape Attempt

11.

Frank's Out

12.

Cody Finds The Eggs

13.

Bernard The Hero

14.

End Credits

15.

The Rescuers: The Journey – Carol Connors

16.

The Rescuers: Someone's Waiting For You – Carol Connors

17.

The Rescuers: Tomorrow Is Another Day – Carol Connors

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz