• Madres Paralellas
  • King Richard
  • CODA
  • Don’t Look Up
  • Cyrano

Breaking Bad

data publikacji: 08/10/2014

Breaking Bad

Breaking Bad

"...wciąga totalnie..."

Kompozytor: Dave Porter, różni wykonawcy

Rok produkcji: 2010

Wytwórnia: Madison Gate Records

Czas trwania: 44:07 min.

 

Mówi się, że od dłuższego czasu telewizja wygrywa nad kinem. Jednym z dowodów tej tezy jest nowy klasyk małego ekranu – „Breaking Bad”. Historia nauczyciela chemii, który po wykryciu nowotworu postanawia ze swoim byłym uczniem produkować metamfetaminę („błękitny kryształ”) odniosła wielki sukces artystyczny. Świetna realizacja, precyzyjnie budowana fabuła oraz wielka rola Bryana Cranstona w roli głównej uczyniły tą produkcję kultową. Czy do grona zalet zalicza się też ścieżka dźwiękowa? Przyjrzyjmy się tej kompilacji.

 

Album jest mieszanką muzyki instrumentalnej Dave’a Portera, który dzięki tej produkcji wypłynął, oraz piosenek z dwóch pierwszych serii. Mamy tu mieszankę różnorodnych dźwięków i gatunków. Od melodyjnego popu („Out of Time Man”), przez popisy meksykańskich mariachi („Ballada o Heisenbergu” – okraszona bardzo fajnym teledyskiem otwierającym jeden z odcinków), aż po najsilniej reprezentowane reggae (utwory zespołów The Black Seeds i Yellowman). Nie brakuje nawet utworów instrumentalnych inspirowanych kulturą Meksyku („Banderilla”). Do wyboru, do koloru. Jak to w przypadku kompilacji, piosenki to kwestia gustu. Spory rozrzut nie wywołuje jednak poczucia zgrzytu czy niedopasowania i także poza ekranem brzmi to po prostu świetnie.

 

Score Portera to natomiast elektronika, kojarzącą się nieco ze stylem Cliffa Martineza. I tak, jak każdy serial ma swój charakterystyczny temat przewodni, tak samo jest tutaj, choć w czołówce wykorzystano tylko ostatnie 20 sekund melodii. Rozszerzona wersja zawiera jeszcze solówki perkusyjno-garnkowe oraz gitarę elektryczną.

 

Pozostałe utwory trudno nazwać tematami: to muzyka tła, która tylko czasem się wybija. Przykuwa uwagę „Walt Bandages His Leg” swą rytmiczną, lekko orientalną perkusją i delikatną gitarą. Najbardziej interesującymi utworami Portera są z kolei: mroczne, choć melancholijne „You’re All They Talk About” (dominująca gitara i bas) oraz pulsujące „The Morning Afer” z cymbałkami i dzwonkami. Reszta materiału sprawia solidne wrażenie (ponure „The Missing Piece” czy temat z napisów końcowych przypominający ten z czołówki), ale nie jest zbyt atrakcyjna.

 

 

Trzeba przyznać, że jest to niezła kompilacja, choć score Portera nie zawsze się sprawdza poza ekranem. Całościowo jest to płyta zrobiona z głową, stojąca na dobrym poziomie, której słucha się z niekłamaną przyjemnością. Wciąga totalnie, jak towar od Heisenberga. Mocna rzecz.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Breaking Bad (Main Title Theme) – Dave Porter

02.

Out of Time Man – Mick Harvey

03.

Negro Y Azul: The Ballad of Heisenberg – Los Cuates de Sinaloa

04.

One by One – The Black Seeds

05.

Walt Bandages His Leg – Dave Porter

06.

Zungguzungguzungguzeng – Yellowman

07.

Mango Walk – The In Crowd

08.

The Peanut Vendor – Alvin Red Tyler

09.

You're All They Talk About – Dave Porter

10.

Fallacies – Twaüghthammer

11.

Banderilla – Calexico

12.

The Morning After – Dave Porter

13.

Red Moon – The Walkmen

14.

The Missing Piece – Dave Porter

15.

Catch Yer Own Train – Silver Seas

16.

Breaking Bad (Season One End Titles) – Dave Porter

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz