• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Operation Dumbo Drop

data publikacji: 30/07/2014

Operacja Słoń

Operation Dumbo Drop

"...sympatyczne tło, wyróżniające się jedynie miejscami..."

Kompozytor: David Newman, różni wykonawcy

Rok produkcji: 1995

Wytwórnia: Hollywood Records

Czas trwania: 36:55 min.

 

Ta produkcja Disneya – oparta o prawdziwe wydarzenia, w których rzeczonego słonia trzeba było przetransportować w głąb dżungli, podczas Wojny wietnamskiej – to raczej standardowe kino familijne, na które patrzy się z mieszanymi uczuciami (grający jedną z ról Denis Leary ponoć szczerze go nienawidzi). Film może jednak poszczycić się kilkoma walorami, dla których warto poświęcić półtorej godziny seansu. Obok dobrej realizacji technicznej, atutem jest z pewnością solidna obsada (poza Learym grają tu jeszcze Danny Glover, Ray Liotta i Tchéky Karyo), jedna z ciekawszych sekwencji spadochronowych we współczesnym kinie, zjadliwy humor oraz solidna muzyka Davida Newmana.

 

Kompozytorowi towarzyszy jednak garść utworów źródłowych, z których kilka przedostało się także na skromny krążek od Hollywood Records. Znajdziemy na nim połowę z piosenek w filmie wykorzystanych (pełna lista TUTAJ). Wszystkie stanowią rozpoznawalne hity z konkretnych epok, jakie w ruchomym obrazie podpadają pod sympatyczne tło, wyróżniające się jedynie miejscami. Na płycie większość słuchaczy przyjmie je tyleż z otwartymi rękami (przez wzgląd na jakość i nostalgię), co wzruszeniem ramion, kiedy te przeminą w głośnikach (są to wszak mocno opatrzone już przeboje). Mieszają się one zgrabnie ze scorem, dzieląc między siebie po równo czas trwania i sprawiając, że krążek jest odpowiednio zróżnicowany, a żaden z tych elementów nie nuży nadmiarem materiału.

 

Ilustrację Newmana trudno jednak o to posądzać, bowiem mamy tu do czynienia jedynie z drobnym wycinkiem całej ścieżki. Szczęśliwie jest to bardzo reprezentatywny zbiór wszystkich najważniejszych melodii, które bez problemu oddają specyfikę i klimat wielkiej przygody. Clou partytury stanowi oczywiście temat tytułowy, będący muzyką akcji najwyższej próby. Ponad ośmiominutowy kawałek składa się na niezwykle melodyjną, pełną pasji i wybuchów całej orkiestry jazdę bez trzymanki, która z pewnością usatysfakcjonuje niejednego melomana. To zresztą jeden z najatrakcyjniejszych motywów, jaki wyszedł spod ręki maestro i już choćby tylko dla niego warto się całym albumem zainteresować.

 

Reszta kompozycji to już spokojniejsze, nastawione na typową lirykę i dramatyzm fragmenty. Newman nie żałuje egzotycznych dźwięków oraz instrumentów, czasem ucieka się nawet do wokaliz i skromnych chórów, ale poza efektownym „Opening” i powtórką tych nut w „Farewell” w nieco zmienionej aranżacji, raczej nic nie przyciąga uwagi na dłużej. Jest ładnie i przystępnie, lecz także aż nadto spokojnie, czego najlepszym przykładem dłużące się, wypełnione klimatycznym underscorem „Elephant Temple / Lihn's Flashback”.

 

Wspomniany już, krótki metraż płyty oraz wymieszanie ze sobą ilustracji z utworami śpiewanymi ostatecznie zaciera podobne, negatywne wrażenia, czyniąc to wydawnictwo zjadliwym i w sumie nawet wartym polecenia – także osobom, którym hasło „Operacja Słoń” kompletnie nic nie mówi. Całościowo jest to co prawda średnia pozycja, o jakiej łatwo zapomnieć, lecz do poszczególnych tematów Newmana zdarza mi się wracać zadziwiająco często. Stąd moja finalna nota wynosi 3,5 nutki.

 

P.S. A gdyby ktoś czuł niedosyt, to odsyłam do krążącego po sieci bootlega – znajduje się tam aż 21 utworów (bez nazw) czystego score’u, o łącznym czasie blisko 45 minut.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Opening

02.

(Your Love Keeps Lifting Me) Higher and Higher – Jackie Wilson

03.

Botat and Lihn

04.

You're a Son of a Gun – Marvin Gaye

05.

Elephant Temple / Lihn's Flashback

06.

Hang On Sloopy – The McCoys

07.

Operation Dumbo Drop

08.

Think – Aretha Franklin

09.

Farewell

10.

When I See An Elephant Fly – Cliff Edwards, Jim Carmichael & The Hall-Johnson Choir

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz