• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Reckless – complete score

data publikacji: 28/07/2014

Buntownik z Eberton

Reckless – complete score

"...trudno wymagać jakiejkolwiek satysfakcji..."

Kompozytor: Thomas Newman, różni wykonawcy

Rok produkcji: 1984

Wytwórnia: nieznana (bootleg)

Czas trwania: 42:42 min.

 

Pochodzący z pierwszej połowy lat 80. film Jamesa Foleya, ze scenariuszem Chrisa Columbusa oraz młodymi Aidanem Quinn i Daryl Hannah w rolach głównych, to jedna z najbardziej zapomnianych produkcji tamtej dekady. Na pierwszy rzut oka nic w tym dziwnego, bowiem mamy do czynienia z kolejną, poniekąd sztampową historyjką miłosną, toczącą się w amerykańskim środowisku szkolnym – czyli film, jakich powstało na pęczki.

 

Nie dziwi więc także specjalnie brak oficjalnego soundtracku do tego tytułu, nawet jeśli wziąć pod uwagę, że takowych doczekało się wówczas sporo znacznie gorszych produkcji. Nic zresztą nie wskazuje na to, by ktokolwiek miałby go po latach w końcu wydać, toteż z bólem serca musiałem sięgnąć w końcu po anonimowy bootleg, będący w dodatku dvd-ripem, od lat krążącym po sieci. Czynię to jednak z dużą niechęcią, wynikającą z absolutnego braku alternatyw oraz z czysto kronikarskiego obowiązku. „Reckless” jest bowiem kinowym debiutem dla kompozytora, Thomasa Newmana.

 

Maestro nie otrzymał jednak zbyt wielkiego pola do popisu. Choć już w otwierającym film/album „Understanding Gravity” wyraźnie słychać wczesne echa jego późniejszych, wielkomiejskich ilustracji, jak „Desperately Seeking Susan” czy „Cookie”, to w ogólnym rozrachunku muzyka niespecjalnie zapada w pamięć, szybko ginąc w dodatku pod natłokiem popularnych hitów ówczesnych list przebojów. Być może w przekroju całej tracklisty nie ma ich zbyt dużo (tutaj zresztą nieco kiksuje nazwa składanki – do kompletnego zapisu tej ścieżki dźwiękowej zabrakło jeszcze dwóch piosenek: „Never Say Never” Romeo Void i „Is That All There Is” Peggy Lee oraz melodii „Stand Up and Cheer” w wyk. Ohio University Marching Band), ale to właśnie one rządzą w świadomości odbiorcy, stanowiąc często o sile poszczególnych scen (tutaj nie ma sobie równych, rewelacyjne „Kids in America”).

 

Zresztą nawet jeśli ilustracja Newmana także potrafi pozytywniej zaznaczyć się na ekranie, to na rzeczonym bootlegu już się o jej wartości nie przekonamy. A wszystko przez koszmarną jakość tegoż. Przez większość czasu dźwięk jest płaski, a gros muzyki zagłuszają efekty dźwiękowe (główny bohater jeździ motocyklem...) i, co gorsza, liczne dialogi. Ergo zawsze pozostaje na drugim, a nawet i trzecim planie (wyjątkiem właściwie tylko „Burnin' Down the House”, które jest jednak czystej wody tapetą). To przyjemnie rockowe, ale kompletnie nieinwazyjne tło, od obcowania z którym trudno wymagać jakiejkolwiek satysfakcji.

 

Jedyną atrakcją są więc wspomniane piosenki, które nawet w trzy dekady od premiery pozostają solidnym graniem same w sobie, lecz absolutnie nie stanowią jakiejkolwiek karty przetargowej do sięgnięcia po daną pozycję (wszak jej najlepsze fragmenty można znaleźć choćby i na Youtube). I nawet fakt, że całość jest absolutnie darmow nie sprawi, że gotów byłbym polecić w tej formie „Reckless” nawet jego najzagorzalszym fanom. Ocena mówi w tym wypadku naprawdę wszystko.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Opening Title (Understanding Gravity) – Thomas Newman & Children of 13

02.

The One Thing – INXS

03.

Riding To School

04.

At The Observation Point

05.

At The Observation Point II

06.

Got A Date

07.

One in a Million You – Larry Graham

08.

Wanna Go For A Ride

09.

Getting To Know Each Other

10.

Off The Team

11.

Soul Mistake – INXS

12.

Breaking In

13.

Kids in America – Kim Wilde

14.

Under The Red Light

15.

I Want You

16.

Waiting For Tracy

17.

To Look At You – INXS

18.

Burnin' Down the House

19.

Getting Tracy Back

20.

Roll Me Away – Bob Seger & the Silver Bullet

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz